Az amerikai jegybank, a Federal Reserve (Fed) kedden 0,75 százalékponttal 3,50 százalékra csökkentette az eddigi 4,25 százalékról az irányadó napikamatcélját. A Fed a recesszió veszélyétől tartva határozott a rendkívüli kamatcsökkentésről.
Az amerikai gazdaság visszaesésétől való félelem eladási hullámot váltott ki a globális részvénypiacokon. Ez késztette a Fedet az 1994 óta legnagyobb méretű egyszeri kamatcsökkentésre, és az első rendkívüli kamatcsökkentésre - két menetrendszerű kamatértekezlet között - 2001. szeptember 17-e óta.
A Fed illetékesei telekonferencián döntöttek az intézkedésről, azután, hogy hétfőn meredeken estek a jegyzések a részvénypiacokon. A Fed rövid közleményében a döntést a az "amerikai gazdasági kilátások romlásával, a növekedés lassulásának kockázatával" indokolta. Az értékelés szerint a tőkepiaci feltételek egészében tovább romlottak, bizonyos ágazatokat és a háztartásokat érintően tovább keményedtek a hitelfeltételek, és a jelzések szerint romlik az ingatlanpiac is.
A Fed döntése viszonylag váratlanul érte a pénzpiacokat. A piac arra várt, hogy a központi bank kivárja kamatdöntésével a jövő héten esedékes, menetrendszerű értekezletét. A Fed a New York-i értéktőzsdék nyitása elé időzítette döntését abban a reményben, hogy ez kedvező hatást gyakorol majd a jegyzésekre.
Ez részben bejött, igaz a piac -450 pontról indult, ám az első negyedóra végén ebből bő 200-at ledolgozott.
A dollár a döntés bejelentése után erőteljesen esett az euróhoz viszonyítva. Az euró 0,8 százalékkal 1,4560 dollárra drágult a Fed döntése előtti 1,4495 dollárról.
Itthon a döntés hírére pluszos lett az index, hogy aztán ismét vastag mínusz legyen, majd az amerikai nyitás után megint közelítsünk a tegnapi záróértékhez. Hát mozgás van, csak győzzük...