3p

Mi a legnagyobb probléma a hazai felsőoktatásban?
És a gazdaságban? Mennyit ér egy magyar egyetemi diploma?
Online Klasszis Klub élőben Ádám Zoltánnal, a Corvinusról elbocsátott egyetemi oktatóval

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a közgazdásztól!

2024. október 9. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az utolsó hetekben vannak azok a potenciális lakáskeresők, akik ugyan szeretnének ingatlant vásárolni, azonban számottevő önerő nem áll rendelkezésükre. A sokak által önerőnek használt szocpol megszűnése után ugyanis az ügylethez szükséges önerőt már leginkább csak személyi kölcsönből, vagy egy pótingatlan fedezetként történő bevonásával lehet megteremteni, amire a piaci tapasztalatok szerint keveseknek van lehetősége, és nem is mindig éri meg – áll a Duna House elemzésében.

A korábban népszerű szociálpolitikai kedvezményt viszonylag sokan használták fel arra, hogy részben vagy egészben ebből teremtsék elő a lakásvételhez szükséges beugrót – mondta Murányi Ákos, a Duna House vezető elemzője. Általánosságban a vevők 15-20 százaléka élt ezzel a lehetőséggel, ám egyes országrészekben az igénybevételi arány ennél jóval magasabb is lehetett. A lehetőség várható megszűnése további vevőcsoportokat zárhat majd ki a lakáspiacról.

Tavaly szeptember óta ugyanis erőteljesen átalakult a lakásfinanszírozási piac, előbb a hitelfelvételi elbírálás jelentős szigorodásával, majd több pénzintézetnél a deviza-alapú lakáshitelek szinte teljes megszűnésével kellett szembenézniük az érdeklődőknek. Az elmúlt hónapok pénzpiaci eseményei ellenére hitelek továbbra is vannak a lakáspiacon, ám természetesen korántsem olyan feltételekkel, mint a tavalyi év hasonló időszakában. Akkor még sok ajánlat 0 százalékos induló önerőről szólt, ezek az idők azonban már elmúltak, most 20-30 százalékos tőkeerő nélkül nemigen lehet belevágni a lakásvásárlásba.

Némi túlzással hasonló változások zajlanak az ingatlanpiacon, mint az autókereskedelem esetében: mindkét szektorban fokozatosan megszűnnek a lehetőségek azok számára, akik a vásárláshoz gyakorlatilag nem rendelkeznek anyagi erőforrással. További befolyásoló erőt jelent a forintárfolyam erős ingadozása – sok vevő nem mer hitelt felvenni, hiába felelne meg a feltételeknek.

Az érintettek számára a hiányzó önerő pótlása nyártól már leginkább csak egy pótingatlan fedezetként történő bevonásával, vagy pedig az önerőt pótló hitellel lehetséges, aminek egyik lehetséges formája a személyi kölcsön – ennek ára azonban jóval magasabb, mint egy klasszikus lakáshitelé. Ugyan volt, aki korábban is így oldotta meg az önerő-problémát, ám tudni kell, hogy az ilyen kölcsönöket 30 százalék körüli THM-el adják, egy lakáshitelé pedig ennek akár harmada is lehet.


A következő hónapokban éppen ezért, aki jogosult, érdemes lépnie és vásárolnia, egyrészt a támogatás tervezett megszűnése miatt, másrészt pedig azért, mert a piacon erős túlkínálat van, így viszonylag kedvező áron lehet jó minőségű ingatlanokhoz jutni, akár komolyabb alku közbeiktatásával is. Ha valóban felfüggesztik a szocpolt, illetve a kamattámogatott hiteleket, a mostani prognózis szerint további 4-5 százalékos visszaesés várható rövid távon, elsősorban az új építésű ingatlanok piacán.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!