A korábban népszerű szociálpolitikai kedvezményt viszonylag sokan használták fel arra, hogy részben vagy egészben ebből teremtsék elő a lakásvételhez szükséges beugrót – mondta Murányi Ákos, a Duna House vezető elemzője. Általánosságban a vevők 15-20 százaléka élt ezzel a lehetőséggel, ám egyes országrészekben az igénybevételi arány ennél jóval magasabb is lehetett. A lehetőség várható megszűnése további vevőcsoportokat zárhat majd ki a lakáspiacról.
Tavaly szeptember óta ugyanis erőteljesen átalakult a lakásfinanszírozási piac, előbb a hitelfelvételi elbírálás jelentős szigorodásával, majd több pénzintézetnél a deviza-alapú lakáshitelek szinte teljes megszűnésével kellett szembenézniük az érdeklődőknek. Az elmúlt hónapok pénzpiaci eseményei ellenére hitelek továbbra is vannak a lakáspiacon, ám természetesen korántsem olyan feltételekkel, mint a tavalyi év hasonló időszakában. Akkor még sok ajánlat 0 százalékos induló önerőről szólt, ezek az idők azonban már elmúltak, most 20-30 százalékos tőkeerő nélkül nemigen lehet belevágni a lakásvásárlásba.
Némi túlzással hasonló változások zajlanak az ingatlanpiacon, mint az autókereskedelem esetében: mindkét szektorban fokozatosan megszűnnek a lehetőségek azok számára, akik a vásárláshoz gyakorlatilag nem rendelkeznek anyagi erőforrással. További befolyásoló erőt jelent a forintárfolyam erős ingadozása – sok vevő nem mer hitelt felvenni, hiába felelne meg a feltételeknek.
Az érintettek számára a hiányzó önerő pótlása nyártól már leginkább csak egy pótingatlan fedezetként történő bevonásával, vagy pedig az önerőt pótló hitellel lehetséges, aminek egyik lehetséges formája a személyi kölcsön – ennek ára azonban jóval magasabb, mint egy klasszikus lakáshitelé. Ugyan volt, aki korábban is így oldotta meg az önerő-problémát, ám tudni kell, hogy az ilyen kölcsönöket 30 százalék körüli THM-el adják, egy lakáshitelé pedig ennek akár harmada is lehet.
A következő hónapokban éppen ezért, aki jogosult, érdemes lépnie és vásárolnia, egyrészt a támogatás tervezett megszűnése miatt, másrészt pedig azért, mert a piacon erős túlkínálat van, így viszonylag kedvező áron lehet jó minőségű ingatlanokhoz jutni, akár komolyabb alku közbeiktatásával is. Ha valóban felfüggesztik a szocpolt, illetve a kamattámogatott hiteleket, a mostani prognózis szerint további 4-5 százalékos visszaesés várható rövid távon, elsősorban az új építésű ingatlanok piacán.