3p

Amikor valóssá vált, hogy a FED beavatkozik, akkor újabb lendületet vett a forint, és egészen 280,70-ig erősödött. Hasonlóan tudott hasznot húzni a FED akciójából a korona, zloty, lej trió is: a PLN, HUF nagyobb, míg a kevésbé volatilis CZK, RON kisebb mértékben, olvasható a Commerzbank devizapiaci elemzésében.

EUR/HUF: A tegnapi kereskedési nap a FED sajtótájékoztatójára volt „kihegyezve”. Napközben az egyre erősödő kételyek egészen 285-ig emelték az EUR/HUF árfolyamát, majd fordult a kocka, és még a bejelentés előtt visszakorrigált a kurzus 283 alá. Majd mikor valóssá vált, hogy a FED beavatkozik, akkor újabb lendületet vett a forint, és egészen 280,70-ig erősödött.

Hasonlóan tudott hasznot húzni a FED akciójából a korona, zloty, lej trió is: a PLN, HUF nagyobb, míg a kevésbé volatilis CZK, RON kisebb mértékben. Amennyiben a jegybanki akciók után sikerül
valamelyest rendbe rakni, fenntartható(bb) pályára tenni a PIIGS országokat, akkor egy tartósabb kockázatvállalási hullám érkezhet.

Ez esetben elindulhat a klasszikus carry trade effektus, amikor az alacsonyabb kamatot fizető devizából pénz „áramlik” a magasabb kamattal rendelkező fizetőeszközbe. Ahhoz, hogy a forint esetében beindulhasson ez a hatás a devizapiacokon, leginkább két dologra lenne szükség: az imént említett hatékony válságkezelésre az EU-ban, illetve egy hamar megkötött jó IMF szerződésre. Amíg ezek nincsenek meg, addig kicsi annak az esélye, hogy az EUR/HUF árfolyama tartósan a 275-ös szint alatt tudna lehorgonyozni.

EUR/USD: Hosszú hónapok után, sok halogatás és szóbeli utalás után a FED ezúttal elérkezettnek látta az időt, hogy a tettek mezejére lépjen. Az EKB után a FED is beállt a sorba, Ben Bernanke és csapata is a korlátlan időre szóló kötvényvásárlás mellett tette le a garast, ami annyit jelent, hogy havi 40 milliárd dollárt pumpálnak a nemzetközi bankrendszerbe.

Az ezt megelőző QE programok meghatározott időre szóltak, de a QE3 esetében ezúttal nincs időbeli korlát. Ha a munkaerőpiaci számok ennek hatására nem javulnak kellőképpen, akkor további lépések
várhatóan a FED részéről. Miután kiderültek a részletek a dollár erősen vesztett az értékéből a legtöbb devizával szemben.

Az EUR/USD árfolyama 1,3050 felett is járt már, míg a dollár/forint szintje 215 alá tendál. Az FOMC döntés után ismét az európai események lehetnek a fókuszban. Az olasz kötvények hozamai esésnek indultak, március vége óta nem járt a 10 éves itáliai papír hozama 5 százalék alatt, ami szintén pozitív hír.

A jelenleg tartó optimizmusra a görög válságkezelés alakulása vethet árnyékot, de egyelőre még a FED lépésének örülnek a kereskedők.

CHF/HUF: A FED által bejelentett intézkedések meglátszódnak az EUR/CHF árfolyamában is. Ma reggelre az „euró-svájci” kurzusa 1,2175 felett is járt, amire Vízkereszt óta nem
volt példa. A frank/forint jegyzése is araszolgat lefelé, akár a 230 alatti szintek sem elképzelhetetlenek a közeljövőben.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!