Az európai politikai bizonytalanság világszerte kihatott a pénzpiacokra, a görög hitel-megállapodás körüli huzavona hatására komoly veszteséggel zártak a kontinens tőzsdéi. Erre reagálva a New York-i indexek is meredek lejtmenettel indítottak, ám a nap végén megjelentek a vevők és számos részvény erőteljesen visszapattant. A nap első felében még a legnagyobb mínuszt mutató Nasdaq kifejezetten erősen tudott zárni, hiszen a két százalékos veszteségből a nap végén csak 0,39 százalék lett.
A 30 vezető iparvállalat DJIA indexe 0,59 százalékos, 77 pontos csökkenéssel 12932 ponton zárt. A technológiai részvények Nasdaq Composite mutatója 0,39 százalékkal, 11 ponttal 2946 pontra gyengült, míg az S&P 500-as mutató 0,43 százalékkal 1364 pontra süllyedt.
Várhatóan a következő napokban is feszült maradhat a hangulat, amíg nem tisztázódik, hogy ki alakíthat kormányt Görögországban, már ha egyáltalán sikerül a pártoknak életképes koalíciót összehozni. Miután a mérsékelt erők támogatottsága nem elegendő ehhez, így potenciális veszély, hogy az unió ellenes erők kerülnek hatalomra. A legnagyobb ijedtséget éppen a választások során második legerősebb párt vezére okozta. Alexisz Ciprasz, a Radikális Baloldal (Sziriza) elnöke kijelentette: a bankokat állami felügyelet alá kell vonni, továbbá nemzetközi bizottsággal kell megvizsgáltatni, vajon jogszerű-e Görögország adósságállománya. "A nép vasárnapi döntése nyomán a mentőcsomagról szóló megállapodás nyilvánvalóan semmis" - hangoztatta Ciprasz, miután átvette a kormányalakításra szóló megbízást Karolosz Papuliasz államfőtől.
A piaci aggodalmak hatására erősödött a dollár az euróval szemben, igaz a nap végére ismét a lélektani 1,30-as szint felett kereskedtek a devizapárral a tőzsdéken. Immár ötödik napja esett az olaj, melynek árfolyama 97,50 alá csúszott.
mfor.hu