24,5 milliárdos forgalomban 3,76 százalékot zuhant a pesti tőzsde hivatalos indexe a hét első kereskedési napján.
A zuhanó versenyt az elmúlt hetekben kirobbanó formát mutató Mol nyerte meg 5,51 százalékos zuhanással. Az olajpapír 23905 forinton zárta a napot 3,78 milliárdos forgalom után. A blue chipek közül a második helyet 4,73 százalékos beeséssel az OTP vitte el 16,1 milliárdos forgalomban. A bankpapír is lélektani határ alatt, 5945 forinton zárt.
A Telekom a közelgő osztalékfizetés hatására a Mol-hoz és az OTP-hez képest viszonylagos erős maradt miután csak 1,6 százalékkal esett. A hetek, sőt hónapok óta gyengélkedő Richter egy százalékos eséssel megúszta a mai napot, míg szektortársa az Egis fél százalék erejéig még emelkedni is tudott.
Már a nap eleje sem indult túl jól, miután egy görög napilap hétfőn arról írt, hogy Görögország saját maga kéri adósságának átrendezését. Ráadásul Finnországban a parlamenti választások olyan eredményt hoztak, amely alapján Portugália megmentése is veszélybe kerülhet.
A tőzsdén az esés azonban mérsékelt maradt egészen délután három óráig, amikor is az Standard & Poor's bejelentette, hogy növekvő adóssága és költségvetési hiánya miatt negatív kilátással látja el az USA szuverén AAA elsőrendű adósságbesorolását.
A hírre Európa tőkepiacain megindultak az eladások, a Frankfurti Dax 2,3 százalékos eséssel 7000 pontig zuhant, de a londoni FTSE 100 és a párizsi CAC 40 is 2-2 százalék felett esett. Érdekesség, hogy a leginkább értinetett piacok, az amerikaiak mindössze 1,6-1,8 százalékos esést mutatnak a kereskedés második órája végén.
Visszatérve a pesti piacra, mindenféleképpen meg kell említeni a nap vesztesét, az Est Médiát (korábbi nevén econet). A vállalat hétvégén jelentette be, hogy teljesen kiszáll a NeoFm-ből és reorganizációba kezd. A papír már nap elején limittel esett, később a BÉT kénytelen volt a 15 százalékos napi limitet 30 százalékra kitolni, így a papírral érdemben 16 órakor indult meg a kereskedés. Annak ellenére, hogy a nap nagy részében kényszerpihenőre ítélték a részvényt, így is 365 milliós forgalmat produkált a médiapapír és pénteki záróáránál 23 százalékkal alacsonyabban, 36 forinton zárt.
A tőkepiacok mellett a devizapiacokon is a biztonságot keresték a befektetők, ennek megfelelően erősödött a svájci frank árfolyama és gyengült az euró jegyzése. Emiatt természetesen a forint is egy százalék felett, 268,3 forintra gyengült az euróval szemben. A devizahitelesek bosszúságára a svájci frankkal szemben még nagyobb volt a forint leértékelődése, így újra 210 forintnál többet kell adni egy frankért.
mfor.hu