A régióval foglalkozó profi befektetők közül ugyanannyian számítanak a BUX esésére, mint amennyien stagnálást várnak. Az emelkedésben hívők száma egyre fogy. Hatalmasat ugrott a forintgyengülést várók aránya, írja a Napi Gazdaság.
A német ZEW kutatóintézet és az Erste közös felmérése szerint - amelyet 71, a régióval foglalkozó profi befektető és szakértő megkérdezésével készítenek - jelentősen csökkent a következő hat hónapban a BUX index emelkedését várók aránya, már csak 38,4 százalékuk optimista a részvényárfolyamok további emelkedésével kapcsolatban. Egy hónappal korábban 9,4 százalékponttal magasabban volt ez a szám. De mivel a várva várt esés szeptemberben csak nem jött el, ezért a pesszimisták is jelentősen elbizonytalanodtak, az esést várók aránya 5,5 százalékponttal, 23,1 százalékra csökkent.
Az árak tehát egyre több szakértő szerint ott vannak jól, ahol vannak, a stagnálást várók aránya 14,7 százalékponttal, 38,5 százalékra emelkedett. Arra, hogy a stagnálást várók aránya meghaladja az emelkedésben hívőkét, a felmérés több mint kétéves történetében még nem volt példa.
A magyar, a román és a horvát gazdaság kilátásaival kapcsolatban optimistábbak lettek a szakemberek. A magyar gazdaságra vonatkozó hangulatindikátor 3,4 ponttal, 30,8 pontra javult, a román mutató értéke 7,8 ponttal, 30 pontra növekedett. A horvát mutató értéke hatalmasat, 15,3 pontot javult, azonban így is a régióban a legalacsonyabb, mindössze 20 pont (a mutatók a következő hat hónapban a gazdaságban várható fejleményekre vonatkoznak).
Mindhárom fenti országgal kapcsolatban az a vélemény, hogy az infláció és a kamatok a következő időszakban csökkennek, de az országok devizái, így a forint is gyengülni fog. Az euróval szemben forinterősödést várók aránya 39,2 százalékról 23,1 százalékra zuhant, a stagnálásra tippelőké 30 alól 32,7 százalékra nőtt, míg a forintgyengülést várók tábora hatalmasat, 12,8 százalékpontot ugrott, 44,2 százalékra, írja a Napi.