3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Markánsan javulnak a magyar egyensúlyi és növekedési mutatók

Nagyot erősödött a forint pénteken kora este arra a hírre, hogy a Fitch után a háromból immár a második nagy hitelminősítő, a Standard & Poor's is befektetésre ajánlott kategóriába javította a magyar államadós-besorolást.

Az árfolyam 310,09-ről 307,78 forintig erősödött az euróval szemben. A dollár 277,70 forintról 275,25 forintig gyengült. Fél órával később kissé korrigáltak az árfolyamok, az euró 308,00 forint, a dollár 276,00 forint körül forgott.

A Standard & Poor's szerint a globális pénzügyi válság óta markánsan javultak a magyar gazdaság egyensúlyi és növekedési mutatói. A nemzetközi hitelminősítő, amely pénteken a befektetésre ajánlott kategóriába emelte vissza a magyar államadós-besorolást, ehhez fűzött, Londonban ismertetett indoklásában kiemelte: a magyar folyómérleg-egyenleg 2009 óta nem zárt deficitesen, és Magyarország 2015-ben a hazai össztermék (GDP) 8 százalékának megfelelő mértékű külső hitelezői pozícióban volt.

A Standard & Poor's a felminősítés indokai között említette azt is, hogy várakozásai szerint a magas adótartalmú szektorokban érvényesülő belső kereslet mind nagyobb mértékben járul hozzá a gazdasági növekedéshez, és ennek kedvező hatásai lesznek az államháztartásra is.

Az S&P pénteki előrejelzése szerint a GDP-arányos államháztartási hiány az idén 1,8 százalékra csökken a tavalyi 2 százalékról. A cég közölte azt is, hogy éves átlagban 2,5 százalékos növekedést vár a magyar gazdaságban a 2016-2019 közötti időszakban az eddigi prognózisában szereplő 2,0 százalék helyett.

Meglepetésnek és nagy előrelépésnek nevezték az MTI-nek makrogazdasági elemzők, hogy a befektetési ajánlású kategóriába emelte a magyar államadós-besorolást pénteken a Standard & Poor's, szerintük a Moody's novemberi felminősítése is biztosra vehető.

Trippon Mariann, a CIB Bank vezető elemzője az MTI-nek azt mondta: nagy meglepetést okozott a hír, mert senki nem számított a felminősítésre. A legtöbb amit vártak, hogy a semleges kilátást pozitívra változtatják - tette hozzá.

Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője szerint is meglepetést okozott a hitelminősítő döntése, aminek semmilyen piaci vagy elemzői várakozásban nem volt előjele. A Moody's novemberi felminősítése gyakorlatilag "zsebben van" - vélekedett.

Varga Mihály: Magyarországnak hosszú ideje kijárt a felminősítés

Beérett a magyar gazdaság jó teljesítményének gyümölcse, a felminősítés már hosszú ideje kijárt volna az országnak - fogalmazott Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter pénteki budapesti sajtótájékoztatóján a Standard & Poor's nemzetközi hitelminősítő döntésére reagálva, hogy az ország államadós-besorolását visszaemelte a befektetési ajánlású kategóriába. A miniszter hozzátette, hogy ezt a felminősítést a piac már régen beárazta. 

Varga Mihály elmondta: egyetért az S&P minősítésében szereplő indokokkal, a magyar gazdaság növekedési kilátásai jobbak lettek, az államadósság mértéke tartósan csökkent és szerkezete is kedvezően változott meg, a hazai valutában megtörténő finanszírozás dominánssá vált, illetve a fizetési mérleg tartósan pozitív.

MTI


LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!