3p

A múlt heti emelkedés után hétfőn pesszimista hangulatban kezdett a Budapesti Értéktőzsde, a nemzetközi részvénypiacokon is negatív a befektetők hangulata. A BUX délelőttig 1,28 százalékot veszített pénteki záróértékéből, csak a gyógyszergyári részvények tartották magukat valamelyest.

Hétfőn reggel negatívra fordult a nemzetközi hangulat a tőzsdéken, ez a Budapesti Értéktőzsdére is hatással volt, a BUX index gyengüléssel kezdte a hetet. A nap második felében Amerikában a Fed elnöke és a pénzügyminiszter is beszédet mondanak, a politikusok szavai befolyásolhatják az amerikai piacok teljesítményét.

A BUX délelőtt 12 532 ponton állt, ez 1,28 százalékkal volt alacsonyabb pénteki záróértékénél. A forgalom átlagos volt a kereskedés első óráiban, közel 4,5 milliárd forint cserélt gazdát a befektetők között. A vezető részvények a gyógyszerpapírok kivételével mínuszban voltak délelőtt, főleg a Mol és a Magyar Telekom estek jelentősen. Az OTP-részvények 2930 forintba kerültek a nap első felében, ez 0,85 százalékos csökkenést jelentett péntekhez képest. A Mol árfolyama 2,29 százalékkal esett vissza, 10 260 forintért cseréltek gazdát a papírok. 1,68 százalékot bukott a Magyar Telekom, mely 585 forinton állt délelőtt a piacon.

A gyógyszeripar képviselői vegyesen kezdték a hetet a tőzsdén: az Egis 0,35 százalékos drágulás után 11 360 forintba került, a Richter viszont 27 000 forintig esett, ez 0,37 százalékkal maradt el pénteki árfolyamától.

A forint gyengüléssel kezdte a napot, 259 körüli nyitás után délelőttre ismét 261 fölé emelkedett az euró ára a devizapiacon. Az első néhány óra után 261,09 forintot kellett adni egy euróért, míg a dollár ára 206,46 forint volt. Rossz hír a devizahiteleseknek, hogy a svájci frankkal szemben ismét 170 fölé gyengült a magyar fizetőeszköz, délelőtt 170,49 forintot kellett adni egy frankért.

A magyar piac szempontjából az egyetlen fontos hír a nap elején az volt, hogy az orosz Interfax hírügynökség szerint a Sberbank megvenne egy közép-európai bankot, a beszámoló szerint az OTP és a Raiffeisen kerülhetnek szóba, mint lehetséges célpontok. A hír valóságalapja egyelőre kérdéses, senki nem erősítette meg az információkat, valószínűleg csak találgatásokról van szó. Ezt támasztja alá az is, hogy az OTP árfolyama délelőttig nem reagált jelentősen a hírre.


A nemzetközi piacokon is negatívra változott a hangulat a múlt heti mérsékelt emelkedést követően. A londoni FTSE index délelőtt 1,82 százalékkal állt pénteki értéke alatt, míg a frankfurti tőzsde DAX indexe 2,64 százalékos mínuszban volt. A befektetők többsége egyelőre az Amerikából érkező hírekre vár, az első adatok szerint a hétvégi forgalom elmaradt a várakozásoktól az üzletekben, ez pedig akár arra is utalhat, hogy a karácsonyi forgalom is gyenge lesz, ami a kiskereskedelmi láncok számára különösen rossz hír lenne.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!