Bár a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő öt ingatlant is felajánlott a Sólyom László számára, a sajtóban megjelent információk szerint valamennyi elfogadhatatlan volt, és nem igazán alkalmasak rezidenciális célokra, hiszen korábban éppen nővérszállóként vagy drogambulanciaként működtek, felújításukra pedig rengeteget kellett volna költeni. Noha a budai zöldövezetben, a II. és a XII. kerületekben számos reprezentatív (jórészt azonban magántulajdonban lévő) ingatlan található, az állami vezetők elhelyezése a korábbiakban is kisebb-nagyobb problémákat okozott.
A néhai Antall József miniszterelnök számára kiszemelt Vérhalom téri ingatlant például biztonsági szempontokból nem találták anno megfelelőnek a hatóságok, de később Medgyessy Péter, Gyurcsány Ferenc és Bajnai Gordon miniszterelnökök is saját lakásukban maradtak, az állami vezetők többsége – mint például Göncz Árpád, Mádl Ferenc vagy Orbán Viktor (előző ciklusában) a Béla király úton található állami rezidencia lakója volt. Schmitt Pál, a jelenlegi köztársasági elnök pedig a korábban Szili Katalin által használt, Művész úton található villába költözött be.
Ilyen nehéz lenne?
Ingatlanszakértők szerint, noha szép számmal találhatóak a fővárosi ingatlanpiacon a célnak első látásra megfelelő lakások, az állami vezetők speciális helyzete ezen ingatlanok nagy részét kizárja a körből. Egyrészt nem mellékes az sem, hogy a korábbi években legalábbis megpróbálták a rendelkezésre álló állami ingatlanvagyonból kielégíteni az ilyen típusú igényeket, másrészt sok egyébként színvonalában megfelelő villa nem elégíti ki a biztonsági előírásokat.
A korábban erre a célra használt Béla király úti rezidencia (bár részlegesen többször is felújították) védelmi szempontból ugyan kiválóan alkalmas hely az állami vezetők rezidenciájának – az épületek az utca felől nem láthatóak, és meg sem közelíthetőek), azonban az 1950-es évekből maradt stílusú épületeken továbbra is lenne mit renoválni, másrészt egyes piaci vélemények szerint manapság már – például külföldi vendégek előtt – egyre nehezebben vállalhatóak.
Mit kínál most a piac?
Bár Sólyom László már nem hivatalban lévő vezető, azonban nyilván érthető, hogy – szélsőséges példát említve – egy külvárosi panellakást nem lehet felajánlani egyetlen távozó vezetőnek sem. A prémium-ingatlanok piacát jól ismerő forrásunk szerint egy kb. 100-120 négyzetméteres, a budai oldalon található társasházi lakás lehet a minimumkövetelmény – a korábban felajánlott hatalmas épületek már csak azért sem biztos, hogy alkalmasak, mivel alapterületük miatt a fenntartási költség is rengeteg pénzbe kerülne.
Alkalmas lehetne a célra például ez a II. kerületi, mindössze 7 lakással rendelkező, exkluzív társasház – melyben a legnagyobb lakásért jelenleg 162 millió forintot kérnek. Azonnal költözhető, és talán stílusban is megfelelő az a 140 millió forintért, szintén a II. kerületben, a Gábor Áron utca közelében kínált lakás, mely több, mint 200 négyzetméteres, és legalábbis első látásra alkalmas lehet a célra – az épület itt is kevés lakást rejt magában.
Nem lenne valószínűleg rossz választás az az örökpanorámás Széchenyi-hegyi ingatlan sem, mely szintén csendes környezetben rendelkezik, és méltó színvonalat képvisel – 169 millió forintra tartják eladói. 250 millió forintért pedig már olyan ingatlant kínálnak a piacon, melyről gyakorlatilag felesleges írni – egyszerűbb megnézni.
mfor.hu