Valójában a katalán események elfednek egy sokkal nagyobb fenyegetést: Olaszországot. Olaszország igen nagy adóssággal küzd, a GDP-arányos adóssága 132.5% - csak Görögországban és Japánban magasabb ez az arányszám. Az olasz gazdaság gyengén teljesít, a bankrendszert rossz minőségű hitelek terhelik. Ráadásul, ha elkezdődik a monetáris szűkítés az eurózónában, akkor növekedni fog az olasz gazdaságra nehezedő nyomás, és ez pénzügyi válságot okozhat.
A helyzet akár tragikussá is válhat a politikai fejlemények miatt. Egyre nő az EU-ellenes Öt Csillag Mozgalom népszerűsége, amely az EU-val kötött szerződések felülvizsgálatát helyezi kilátásban abban az esetben, ha nyernek a jövő májusi választásokon.
Az olasz 10 éves állampapír hozama 2,11%, ami alig magasabb a spanyol 10 éves papír hozamánál. Az olasz bankoknál van az államkötvények mintegy 20%-a, vagyis a bankoknak azon felül, hogy tele vannak rossz minőségű hitelekkel, még az állampapírokkal szembeni kitettsége is igen magas. Ha a választások közeledtével csökken a befektetők bizalma, például az EU-ellenes erők erősödése miatt, az akár jelentős hozamemelkedéssel járhat az állampapírokat illetően, és ez igen komoly nyomás alá helyezné az olasz pénzügyi rendszert. Ráadásul az Európai Központi Bank politikájának szűkítése tovább emelné a hozamokat.
Egy gyengén teljesítő gazdaság, egy sebezhető bankrendszer és egy populista párt népszerűségének növekedése robbanásveszélyes elegyet képezhet Olaszországban. Nagy kérdés, hogy ez jelenleg be van-e árazva a kötvénypiacon.
mfor.hu