7p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Sell in May and go away, hangzott el a népszerű tőzsdei mondás sokszor az elmúlt hetekben. Ami abból a szempontból indokolt, hogy számos bizonytalansági tényező befolyásolja a gazdasági növekedést, ám biztató jelek is tapasztalhatók eközben. Ugyanakkor az kétségtelen, áll az FxPro elemzésében, hogy a kockázatkerülés erősödése inkább az esés irányába hatott.

A népszerű tőzsde-bölcsesség, "Sell in May and go away" (adj el májusban és hagyd ott a piacot) nem feltétlenül bizonyul biztos receptnek, az óvatosság azonban nem árt. Április vége óta látszólag ösztönösen léptek a befektetők az oldalvonalon kívülre. A hónap eleje óta 15 dollárral (12%) esett a brent nyersolaj; az arany árfolyama közel 100 dollárt veszített (6%); az ezüst majdnem egyharmad arányban esett vissza, a réz pedig 10 százalékkal csökkent. A részvények sem úszták meg – a tőzsdei világindex (MCSI) az elmúlt 30 napban több mint 3 százalékkal csökkent. Ez után nem meglepő, hogy a nyersanyagoktól függő valuták is nagyot zuhantak: az aktuális hónapban mind a norvég korona, mind a dél-afrikai rand több mint 5 százalékot veszített a dollárral szemben, az ausztrál dollár pedig több mint 3 százalékkal csökkent. Közben a piacok elsősorban a biztonságos kikötőket – pl. a japán yent és az USA dollárt – favorizálták. A múlt hét folyamán több mint 3,5 százalékkal erősödött a dollár index. Amennyiben fokozódik a befektetők kockázatkerülése, úgy a dollár továbbra is profitálhat. Tekintettel a nagyszámú dollár shortra, elvileg adottak a feltételek ahhoz, hogy az amerikai valuta tovább szárnyaljon.

Egyre nagyobb különbségek az európai gazdaságban.
Az eurózóna első negyedéves GDP-jére vonatkozó első becslés szerint a közösség összesített bruttó hazai terméke 0,8 százalékkal nőtt az idei első negyedévben a tavalyi utolsó negyedévhez képest. Ezzel párhuzamosan a reggel napvilágot látott, az országos statisztikai hivatalok által közzétett adatok is már azt mutatják, hogy a nagyobb nemzetgazdaságok jó úton haladnak. Negyedéves alapon Franciaország 1,0 százalékkal, Németország pedig 1,5 százalékkal növekedett. A brit növekedés ezzel szemben mindössze 0,5, az amerikai pedig 0,4 százalékos volt, azonos alapon számítva. Az adatok azonban azt is kimutatták, hogy az eurózóna központi országai és a periféria között meghúzódó szakadék tovább szélesedett, és amennyiben ez így megy tovább, úgy az EKB egyre hamarabb kényszerülhet kamatemelésre. Természetesen a periférikus államokban jelenleg egyáltalán nem erre lenne szükség, az EKB azonban az eurózóna egészére kell, hogy érvényesítse politikáját, de úgy tűnik, ez egyre nehezebb feladat lesz.

"Mormota-nap" Görögországban. Ez fenti cím az elmúlt 18 hónapban bármikor megállta volna a helyét. Egy tegnapi Reuters cikk szerint az EU és az IMF bosszantó felügyelői úgy látják, hogy Görögország jelentős adóbevétel kiesésre számíthat, így további kiadáscsökkentést követelnek a kormánytól. A német pénzügyminiszter Schäuble is hasonlóan foglalt állást, amikor azt nyilatkozta, hogy: "Egyértelmű feltételek nélkül nem tudunk megállapodni további intézkedésekről."
Jó úton halad az amerikai felépülés. A csütörtökön közzétett adatok arra utalnak, hogy a gazdasági felépülés lényegében jó úton halad. Az autó- és gázipart leszámítva 0,2 százalékkal növekedtek az áprilisi kiskereskedelmi eladások, az előző havi 0,7 százalékos plusz után. Éves összehasonlításban közel 8 százalékkal nőtt a forgalom, mely a 2,7 százalékos inflációt beszámítva, 5 százalékos reálnövekedést jelent. A kiskereskedelmi forgalmat a pozitívabb munkaerőpiaci fejlemények segítették. A május 2-val kezdődő héten 44 ezerrel, 434 ezerre csökkent az új munkanélküliek száma. Közben a termelői árak is tovább növekedtek: áprilisban 0,3 százalékkal, mely a második egymást követő havi emelkedést, éves szinten pedig 2,1 százalékos pluszt jelent. Közben egyre több Fed tisztviselő követel kamatemelést; a Fed philadelphiai elnöke, Plosser szerint a központi banknak a nem túl távoli jövőben meg kell kezdenie a szigorítást, majd azt is kifejtette, hogy a banknak agresszívan kell eljárnia.

A feldolgozóipar Nagy-Britannia kevés bíztató pontjainak egyike. Manapság sajnálatosan kevés jó hír érkezik a brit gazdaságból, de ami változatlanul reményt kelthet, az a feldolgozóipari szektor növekedése. Bízzunk benne, hogy ez továbbra is így lesz, ugyanis a legutóbbi ipari felmérések már azt mutatják, hogy a gyengülő hazai megrendelések az elmúlt időben rontottak a gyártás helyzetén. A Brit Statisztikai Hivatal adatai alapján márciusban 0,2 százalékkal nőtt a termelés, mely 1,1 százalékos növekedést jelent az első negyedévben, 2010 utolsó negyedévéhez képest. Így arra számíthatunk, hogy a feldolgozóipar pozitívan járul majd hozzá az első negyedéves növekedéshez. A tegnapi kereskedelmi adatok közben azt sejtetik, hogy a nettóexport is több mint 1 százalékkal járulhat hozzá az első negyedéves GDP növekedéshez, miután az export volumen 5, az import pedig 2 százalékkal nőtt a negyedévben.

A bizonytalan beruházók a nyersanyagok helyett devizába fektetnek. Néhány érdekes, de kevésbé meglepő eredménnyel zárult a Bloomberg nemrégiben lefolytatott felmérése. A következő hat hónap alatt a globális befektetők közel egyharmada tervez nagyobb mértékű devizapiaci befektetést, míg ugyanilyen arányban terveznek visszavenni a nyersanyagüzletekből. Elképzelhető, hogy ez az eszközallokációs trendváltás már az elmúlt hetekben elkezdődött, miután a fontosabb nyersanyagok nagy zuhanásba kezdtek, a biztonságos eszközök pedig egyre nagyobb keresletet vonzottak. A befektetőket egyre kevésbé győzi meg a nyersanyagok árfolyama, kiváltképp az USA-ban székelő beruházókat. Meglepő módon, a felmérésben résztvevő befektetők közel egyharmada érzi úgy, hogy a következő fél évben az USA kínálja a legjobb nyereségi kilátásokat. Ezzel szemben Európát tartották az egyik legrosszabb befektetési terepnek. Ami a valutákat illeti, a megkérdezettek többsége érzi úgy, hogy a dollár három hónap alatt be fogja előzni az eurót.

Finnország hozzájárul a portugál mentéshez. Egy ötmillió fős országhoz képest, Finnország súlyon felül vesz részt egyes európai ügyek megvitatásában. A mentőcsomagokat ellenző Igazi Finnek Pártjának hatalmas választási sikere után látszólag közös álláspontra jutott az ország két legnagyobb pártja, ami a Portugáliának nyújtott támogatás feltételeit illeti. Az egyik ilyen feltétel abból áll, hogy Portugáliának értékesítenie kell állami eszközeinek egy részét, a másik pedig hogy a magánbefektetők az országban tartsák pénzeiket. Finnország garanciát is kér a mentőpénzek visszafizetésére, azonban hogy ez hogyan érvényesíthető, az még nyitott kérdés, tekintettel Portugália pénzügyi helyzetére. Minél inkább elterjed az a szokás, hogy a meglévő kötvénytulajdonosok előtt a hitelező államokat fizetik ki, annál nagyobb lehet annak a veszélye, hogy a problémás európai országok kötvényhozama még tovább növekszik. Pénteken előreláthatólag a GDP csökkenését fogjuk látni az újonnan megjelenő adatoknál, a soron következő megszorítások pedig igencsak nehéz évet hozhatnak Portugáliának.

Forrás: FxPro

Jogi nyilatkozat és kockázati figyelmeztetés

Az FxPro Financial Services Ltd tevékenységét a CySEC engedélyezi és szabályozza (engedélyszám: 078/07) FxPro Financial Services, Karyatidon 1, Ypsonas, Limassol 4180 Cyprus.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!