3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A várakozásoknak megfelelően 6 százalékon hagyta az alapkamatot az MNB Monetáris Tanácsa hétfői ülésén. Ezzel senkinek nem okoztak meglepetést, bár a múlt héten egyre több találgatás jelent meg arról, hogy a következő elmozdulás felfelé történhet, egyelőre korai lett volna az emelés.

Sorozatban negyedszer maradt változatlan a jegybank alapkamat a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsának hétfői ülésén, január óta egyfolytában 6 százalékon áll a ráta. Az új összetételű Monetáris Tanács az elmúlt két alkalommal egyhangú döntést hozott, valószínűleg ez most sem történt másképp, hiszen szinte senki nem várt változást az alapkamatban.

A kamatszintet leginkább befolyásoló tényezők közül az infláció ugyan magasabb a jegybank 3 százalékos céljánál, de a szakemberek szerint ez nem indokolt volna egy monetáris szigorítást. Hazánk kockázati megítélése pedig az elmúlt hónapokban sokat javult, de részben a magas infláció mellett ez nem tett lehetővé további kamatcsökkentést.

"A piac inflációs kilátásai mind 2011-re, mind 2012-re megközelítőleg egybevágnak az MNB-jével, jóllehet, a Budapest Alapkezelő számításai szerint idén decemberben az éves fogyasztói árindex közelebb lesz az 5 százalékhoz, mint a 4 százalékhoz, azaz jelentősen kívül esik majd az MNB és a kormány közös 3 +/-1 százalékos inflációs célsávján" - írja értékelésében Duronelly Péter, a Budapest Alapkezelő befektetési igazgatója. Ennek ellenére a közeljövőben nem számít kamatemelésre a szakember, mivel a magasabb infláció részben a nyersanyagáraknak, részben bizonyos szabályozott árak változásának köszönhető. Az irányadó kamat természetesen nem csak a hazai folyamatok, hanem a külső környezet függvénye is, ahol a hangulat egyértelmű romlása figyelhető meg. Ez egyelőre viszont nem elegendő arra, hogy az MNB emelje az irányadó kamatokat.

"A jövő illetően egyelőre a kamatszint tartását látjuk valószínűnek. Ez változhat abban az esetben, ha az európai adósságválság eseményei olyan fordulatot vennének,  amelyek az európai pénzügyi rendszer stabilitásába vetett hitet rendítenék meg, és ami miatt a hazai pénzpiacon is növekedne a volatilitás" - emeli ki Duronelly. Ezen felül folyamatosan figyelik a kínai gazdasági növekedés és a helyi bankrendszer stabilitásának alakulását, amely véleményük szerint az egyik potenciális kockázat a globális növekedés várható alakulását illetően - teszi hozzá. 

A döntés hátteréről délután háromkor sajtótájékoztatón számol be Simor András MNB-elnök, az eseményről az mfor.hu is tudósít.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!