3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az amerikai jegybank (Fed) nem változtatott alapkamatán szerdán, a várakozásoknak megfelelően az egynapos kamat célsávja rekordalacsony szinten, 0,0 és 0,25 százalék között maradt. A döntést követően Ben Bernanke optimista nyilatkozatot tett az amerikai gazdaság kilátásait illetően.

A Fed egyszersmind jelezte: a novemberben meghirdetett 600 milliárd dolláros állampapír-vásárlási program (QE2) az eredeti terveknek megfelelően júniusban véget ér. A Fed a kamatdöntésről szóló közleményében leszögezte, hogy tartósan alacsony szinten kívánja tartani az irányadó kamatot, ami 2008 vége óta változatlan az Egyesült Államokban.

A közlemény szerint a legutóbbi, márciusban tartott kamatdöntő ülés óta mérsékelt ütemben tovább erősödött az amerikai gazdaság, fokozatosan javulnak a feltételek a munkaerőpiacon, bővülnek a vállalati beruházások, jobban költekeznek a háztartások. A lakóingatlan-piac azonban továbbra is nyomott. A magasabb energiaárak miatt az utóbbi hónapokban nőtt az infláció, a hosszú távú inflációs várakozások azonban továbbra is stabilak. Mindamellett a Fed - bár az infláció feléledését csak átmeneti jelenségnek tartja - szoros figyelemmel fogja kísérni az árak, illetve az inflációs várakozások alakulását.

A döntést követő sajtótájékoztatón Ben Bernanke a Fed elnöke elemezte a legfontosabb kérdéseket, melyet a Reuters idézett. A kötvényvásárlási programon keresztül végrehajtott agresszív pénzteremtésről (QE és QE2) azt mondta, hogy fontos lépésnek tartja, véleménye szerint a Fed kezében lévő egyetlen eszköz volt, melynek segítségével a megfelelő irányba kormányozhatták a gazdaságot. A pénzteremtés azonban nem volt mentes mellékhatásoktól, a problémák egyike az erősödő infláció, amely miatt változtatni kell. Ugyanakkor Bernanke szerint ez egy vállalható negatívum volt annak érdekében, hogy a gazdaság ismét tartós növekedési pályára állhasson. Úgy látja az infláció kontrollálható szinten van, nem fog komoly károkat okozni a gazdaságban.

Az elmúlt időszakban az infláció mellett a munkaerőpiac volt az elemzők fókuszában, melyről szintén szót ejtett a Fed elnöke. Úgy látja, a pozitív folyamatok itt is megfigyelhetőek. Amikor a Q2-ről döntöttek, akkor nagyon késéges volt a munkaerőpiaci helyzet, az új álláshelyek száma minimális mértékben nőtt. Jelenleg azonban az elmúlt időszak számai azt mutatják, hogy a versenyszférában megindult a munkahelyteremtés, és a korábbi 10 százalékos szintről a munkanélküliségi ráta 8,8 százalékra csökkent. Természetesen sok még a kockázati tényező, de a jegybank bízik abban, hogy megindult egy fenntartható növekedés. A válság előtti szint azonban nagyon távoli, ismerte el Bernanke, hiszen ahhoz 7 millió további munkahelyre lenne szükség.

A dollár kapcsán Ben Bernanke a pénzügyminiszter, Geithner keddi nyilatkozatával egybecsnegő véleményt fogalmazott meg. Ő is úgy látja, hogy az erős és stabil dollár szolgálja mind az Egyesült Államok, mind a világgazdaság érdekeit leginkább.

mfor.hu/MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!