4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A jelek szerint továbbra sem érte el mélypontját a magyar lakásépítési piac, hiszen az év első hat hónapjában húsz százalékkal kevesebb épült, mint egy évvel korábban. Ráadásul a negatív kilátásokat erősíti az építési engedélyek további csökkenése, mely 17 százalékos volt tavalyhoz képest. Mfor.hu-háttér.

Kevesebb mint ötezer lakás épült

Az idei első félévben 4463 új lakás épült, ez 20 százalékkal volt kevesebb, mint 2011 első hat hónapjában - derül ki a KSH hétfő reggel közölt adataiból. Ráadásul a kiadott építési engedélyek száma is mindössze 4888 volt, ez 17 százalékos elmaradást jelentett a tavalyi év hasonló időszakához képest. Az arányokban is egyre inkább eltolódnak az építkezések, elsősorban a vállalkozói szektor szorul vissza, részarányuk már az egyharmadot sem éri el az újlakás-beruházásokból.

A használatba vett lakások száma a második negyedévben 2019 volt az előző negyedévi 2444 után, ez újabb mélypontot jelent. A magyar lakáspiac virágzásakor a 2000-es évek közepén nem volt ritka a 15 ezer feletti új lakás negyedévente. Az építési engedélyek száma viszont emelkedett az előző negyedévhez képest, ami halvány reménysugár a jövőre nézve, az első negyedéves 2146 után április és június között 2742 lakásra adtak ki építési engedélyt.

A statisztikai hivatal ugyanakkor figyelmeztet arra, hogy a használatba vett lakások számának alakulása erős regionális különbségeket mutatott. Több régióban, például az Észak-Alföldön, a Dél-Alföldön és a Nyugat-Dunántúlon növekedés volt tapasztalható, miközben a Dél-Dunántúlon és Közép-Magyarországon az átlagosnál nagyobb, egyaránt 38 százalékos volt a visszaesés. Utóbbi régióban külön érdemes kiemelni Budapestet, ahol 53 százalékkal kevesebb lakás épült, mint egy évvel korábban.

A kiadott építési engedélyek száma csak a Nyugat-Dunántúlon tudott emelkedni, a legnagyobb csökkenés ebben a mutatóban is Közép-Magyarországot jellemezte, ahol 26 százalékos volt a visszaesés. Budapesten hat hónap alatt mintegy ezer lakásra adtak ki építési engedélyt, ez 21 százalékos visszaesést jelentett tavalyhoz képest. A Nyugat-Dunántúl pozitív adatához annyit mindenképpen érdemes hozzátenni, hogy az teljes egészében Győr-Moson-Sopron megye 23,4 százalékos növekedésének volt köszönhető, Vasban és Zalában csökkent a kiadott engedélyek száma.

Magunknak építünk

A KSH adatai szerint az újlakás-piacot továbbra is az jellemzi, hogy elsősorban természetes személyek építenek ingatlanokat, miközben a vállalkozói szektor visszaszorul. Vagyis az emberek jórészt saját célra építkeznek, a befektetési célú ingatlanfejlesztések tűntek el a piacról.

A természetes személyek által épített lakások részaránya a tavalyi első félév 58 százaléka után idén 65 százalékra emelkedett. Eközben a vállalkozások által épített lakások aránya 40-ről 32 százalékra esett vissza. Érdemes külön kiemelni Budapestet, ahol korábban a lakások háromnegyedét vállalkozások építették, most a fővárosban is többségbe kerültek a természetes személyek által végrehajtott beruházások.

Az átrendeződés az építkezés céljában is megmutatkozik, 43 százalékról 35 százalékra csökkent az értékesítésre szánt lakások részaránya, míg a saját használatra épített lakásoké 56 százalékról 61 százalékra emelkedett. Nőtt a bérbeadásra épített lakások aránya, a tavalyi egy százalék után az idei első félévben 4 százalékos volt ez az arány. A fentiekből az látszik, hogy akinek van pénze lakást építeni, az sem elsősorban továbbértékesítésben gondolkodik napjainkban. Megvannak továbbra is a befektetési célú lakásépítések, azonban a kereslet hiányában azokat most főleg bérbe adnák.

A használatba vett lakások átlagos nagysága az első félévben 104 négyzetméter volt, ez 4 négyzetméterrel volt magasabb, mint a tavalyi év hasonló időszakában. Ezzel párhuzamosan a 100 négyzetméternél nagyobb lakások részaránya 41-ről 43 százalékra emelkedett.

Továbbra is virágzik a nyaralóépítés

A lakáspiac visszaesése mellett az üdülők építése továbbra is virágzik: hat hónap alatt 165 üdülőépületben 279 üdülőegységet építettek, és további 292 üdülőegységre adtak ki építési engedélyt. A használatba vett üdülőegységek száma 40, míg a kiadott engedélyek száma 71 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest. Kismértékben emelkedett az üdülők átlagos alapterülete is, a tavalyi 76 négyzetméter után most 79 négyzetmétert tett ki.

A kiadott új építési engedélyek alapján 2832 lakóépület és 2638 nem lakóépület építését tervezik.A lakóépületek esetében ez 14 százalékos visszaesést, a nem lakóépületeknél 22 százalékos növekedést jelent. A nem lakóépületek közül 24 százalékkal nőtt az ipari, 15 százalékkal a mezőgazdasági és 1 százalékkal a kereskedelmi épületekre kiadott engedélyek száma - áll a KSH statisztikájában.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!