3p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Termelési kvóta szám szerinti rögzítése nélkül fejeződött be pénteken a Kőolaj-exportáló Országok Szervezetének (OPEC) féléves rendszeres közgyűlése Bécsben.

Semmilyen konkrét kitermelési kvótában nem állapodtunk meg, úgy határoztunk, hogy a döntést a következő közgyűlésre halasztjuk el - közölte a tanácskozás befejezését követően pénteken este Abdallah Szálem el-Badri az OPEC főtitkára.

Elmondta, hogy most inkább kivárásra rendezkednek be, mivel a jelek szerint a szervezet tavaly nyár óta követett politikája már kezdi meghozni gyümölcsét. "Az OPEC-en kívüli termelés csökken" - mutatott rá.

Az OPEC napi 30 millió hordó termelési kvótát határozott meg előző közgyűlésén, a legfrissebb adatok alapján azonban termelése eléri a napi 32 millió hordót is, és ezzel nagyban hozzájárul a világpiacot terhelő túlkínálathoz. Mivel a mostani tanácskozáson a kvótáról nem született döntés, az előző maradt érvényben.

A tanácskozás alatt több, egymásnak ellentmondó értesülés látott napvilágot a médiában a termelési kvóta megemeléséről, illetve változatlan szinten hagyásáról.

Elemzők arra számítottak, hogy az OPEC a termelési kvóta megemelésével mintegy "helyet csinál" a szervezetbe hét évi távollét után visszatérő Indonéziának. Az indonéz termelés beszámítása a szervezet termelésébe egyébként nem módosítaná a világpiaci kereslet-kínálati helyzetet.

A kvóta megemelése azonban elmarad. "Az OPEC ezzel a döntéssel egy nagyon erőteljes árcsökkentő tényezőt hárított el" - mutatott rá Emma Richards a BMI Research szakértője, mondván, hogy az súlyos pszichológiai hatással lett volna a piacra. "Mihelyt azonban Irán termelése visszatér a piacra, a döntést a kvótáról nem lehet majd tovább halogatni" - szögezte le.

Az egyik legmeghatározóbb olajpiaci tényező jelenleg az iráni olajexport visszatérése 2016-ban az ország ellen elrendelt szankciók feloldását követően. Elemzők szerint ez napi 500 ezer hordóval növelheti a világpiaci túlkínálatot.

Egy, a Wall Street Journal birtokába jutott OPEC dokumentum szerint a jelenlegi termelési szint mellett 2016-ban napi 700 ezer hordós világpiaci túlkínálatra kell számítani, szemben az idei napi 1,8 millió hordóval.

A Brent nyersolaj ára a kvóta megemeléséről a tanácskozás ideje alatt napvilágot látott értesülések hatására hordónként 43 dollár alá is lecsökkent két százalékot is meghaladó eséssel. A hivatalos bejelentést követően a Brent nyersolaj ára hordónként 43,15 dolláron állt, ami 1,59 százalékos esésnek felel meg.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!