Jelentős változásra nem kell számítani a forint kereskedésében a következő napokban, maradhat a 280 körüli árfolyamcentrum az euróval szemben - olvasható a Raiffeisen Bank szokásos heti devizapiaci elemzésében. A szakemberek ugyanakkor elképzelhetőnek tartanak nagyobb mozgásokat is 275-290 között, ahogy az az utóbbi időben látható volt.
Viszonylag szűk sávban - 277-284 között - ingadozott az EUR/HUF az elmúlt héten, alacsony forgalom mellett és különösebb piacmozgató hír hiányában - állapítják meg a Raiffeisen szakemberei. A hét elején enyhe gyengülésnek indult a forint, miután a nemzetköz hangulat borúsra fordult, azt követően, hogy a Világbank a korábbinál pesszimistább világgazdasági növekedést jelzett előre az idei évre (-1.7 százalék helyett -2.9 százalékot). A régiónak az sem kedvezett, hogy a fehérorosz rubel árfolyamsávja 5-ről 10 százalékra bővült (a lett fizetőeszköz leértékelésével kapcsolatos félelmek korábban nem kedveztek a régiónak) és a Világbank kevésnek tartja Lettország, Fehéroroszország és Bulgária devizatartalékait. Az elmúlt napokban a magyarországi CDS is 400 közelébe, május eleji szintre emelkedett.
Az MNB monetáris tanácsa hétfőn az alapkamat változatlan szinten tartása mellett döntött, bár ismét volt szavazat az 50 bázispontos csökkentésre is. A jegybank közleményében kitért arra, hogy "a kockázati megítélés javulásának fennmaradása" esetén kerülhet sor kamatcsökkentésre. Ennek egyik fokmérője a forint árfolyama, tehát továbbra is a stabil (280 körüli) EUR/HUF a monetáris lazítás alapfeltétele. Erre várakozásunk szerint akár már júliusban sor kerülhet - vélekednek az elemzők.
A forint április vége óta a 276-290es pirossal jelzett sávban mozog. Az árfolyamot felülről a lila trendvonal (áprilisi csúcspontoktól), és a zölddel jelzett két darab - sima illetve exponenciális - 50 napos mozgóátlag szorítja lefelé, míg felfelé a kékkel jelzett 200 napos mozgóátlag tartja. A technikai indikátorok alapján valószínű, hogy újra megteszteli az árfolyam a csatorna tetejét. A csatorna elhagyására egyelőre még nem számítunk. A hamarosan bekövetkező 200 illetve 50 napos mozgóátlagok kereszteződése fontos ármozgás okozója lehet. Legutoljára tavaly májusban történ meg a kereszt, majd nemsokkal utána 230 alá esett az árfolyam - világított rá a technikai háttérre a Raiffeisen elemzése.