Ezzel együtt eredménye elmaradt a Reuters elemzőinek 273 millió eurós várakozásától.
A felzárkózó Európában elkötelezett bankcsoport bizakodó a tekintetben, hogy jelentősen növelni tudja nyereségességét az idén, bár Romániában és Magyarországon várhatóan az idei év második felénél előbb nem lesz érzékelhető javulás - ebben a két országban az év egészében még magas kockázati költségekre kell számítani.
A részesedések levonása utáni 260,6 millió euró adózott az összesen 47,9 millió eurót kitevő ausztriai és magyarországi banki különadó fényében elégedettségre okot adó teljesítmény - áll a csoportnak az eredményjelentésében.
Az üzemi eredmény 3 százalékkal, 953,6 millió euróra csökkent a múlt év első negyedévéhez képest .
A nettó kamatbevétel 1295,7 millió euró lett, 2,1 százalékkal kevesebb mint egy évvel azelőtt.
A nettó jutalékbevétel 2,1 százalékkal, 481,2 millió euróra nőtt, az értékpapír-üzletágból és a pénzforgalmi szolgáltatásokból származó díjbevételek növekedésének köszönhetően.
A folytatódó, szigorú költségkontroll eredményeként és az emelkedő infláció ellenére az üzemi kiadások 963 millió eurós szinten stabilak maradtak 2011. első negyedévében, így a költség/bevétel arány 50,2 százalék lett.
A kockázati költségek 13,4 százalékkal 460,1 millió euróra csökkentek az előző év hasonló időszakában jelentkező 531,2 millió euróról. A változás jórészt Kelet-Közép-Európa fokozatos gazdasági kilábalásnak köszönhető. A nem teljesítő hiteleknek az ügyfélhitelekhez viszonyított aránya változatlanul 7,7 százalék volt az első három hónapos időszak végén, a 2010. év végi 7,6 százalék után.
A hitel/betét arány tovább javult, március 31-én 111,4 százalékon állt, a hitelek iránti visszafogott kereslet mellett jelentkező 1,9 százalékos ügyfélbetét állománynövekedés, amely ezzel 119,2 milliárd eurót tett ki. A mérlegfőösszeg 3,7 százalékkal 213,5 milliárd euróra történő bővülése, emellett, jórészt a bankközi ügyeletek terén az első negyedévben tapasztalt aktivitásnak köszönhető.
A kockázattal súlyozott eszközök zsugorodásával párhuzamosan a likviditási ráta a 2010. év végi 13,5 százalékról 13,8 százalékra javult a negyedév végére, jóval meghaladva a kötelezően előírt 8,0 százalékos mértéket. Az összes kockázatra vetített Tier 1-es tőkeráta 10,4 százalékos értéket mutatott 2011. március 31-én.
Az Erste Group jól kezdte a pénzügyi évet, hiszen a kockázati költségek csökkenésével növekvő nettó nyereségről számolhat be az osztrák és a magyar bankadó rendkívül negatív hatása ellenére is – jelentette ki Andreas Treichl, az Erste Group Bank AG vezérigazgatója. - Összességében elmondható, hogy Kelet-Közép-Európában a makrogazdasági fundamentumok tovább javultak, s ez magával hozta a régió megítélésének javulását is: ez pedig az ipari termelés jelentős bővülésében, a helyi devizák felértékelődésében és a CDS-felárak szűkülésében mutatkozott meg. Míg Románia és Magyarország gazdasági problémákkal nézett szembe, és ezért 2011. második féléve előtt itt nem is számítunk számottevő javulásra, a cseh, a szlovák és az osztrák piacon (vagyis az üzleti volumen mintegy kétharmadát adó országokban) elért eredmények láttán bízhatunk abban, hogy idén ismét jelentős mértékű eredménybővülést sikerül elérnünk – hangsúlyozta.
Az Erste Group minden kelet-közép-európai piaca várhatóan vagy visszatér a növekedési pályára 2011-ben, vagy folytatja a talpra állást. A késedelmes kilábalás miatt Magyarország és Románia viszonylatában magasak maradnak a kockázati költségek 2011-ben is. A többi országban ezek 10-20 százalékkal csökkennek az idén.
Magyarországon a lakossági, valamint kis- és középvállalati üzletág nettó kamatbevétele a 2010. első negyedévi 88,9 millió euróról 4,1 millió euróval 93,0 millió euróra javult, ami 4,6 százalékos (a devizahatásokkal korrigáltan pedig 5,8 százalékos) növekedés. A nettó kereskedési eredmény a tavalyi 7,2 millió euróról 3,8 millió euróra csappant, jórészt a devizahitelek állományának eróziója miatt. A működési kiadások stabil 49,6 millió eurós szinten maradtak.
A kockázati költségek az előző év hasonló időszakában kialakult 55,7 millió euró után 21,6 millió euróval, vagyis 38,8 százalékkal, 77,3 millió euróra növekedtek az idei esztendő első három hónapjában, tükrözve a gazdasági visszaesésnek a kis- és középvállalati szegmensben, valamint az ingatlanszektorban kifejtett negatív hatását. A bankadó 2011. első negyedévében 13,5 millió euróval rontotta a bank eredményét. Ennek következményeként a kisebbségi részesedések levonása után a tavalyi 6,9 millió euró eredménnyel szemben 31,8 millió euró veszteséget szenvedett el a magyar leánybank az első negyedévben.
MTI