Hónapok óta rebesgetik, hogy a Moody's leminősítheti hazánkat, jelenleg "Baa1" a besorolásunk, ami még három kategóriával van a befektetésre már nem ajánlott (junk) szint felett. Szakemberek szerint az esetleges rossz hír nem rengetné meg a magyar piacot, ugyanis már régen beárazták a leminősítést, amivel a Moody's közelítene a másik két minősítő értékeléséhez.
Novemberben mondhatják ki az ítéletet
A Moody's júliusban jelentette be, hogy negatív figyelőlistára helyezi hazánkat, ami leggyakrabban egy esetleges leminősítés előszele szokott lenni. A cég szakemberei akkor elsősorban az IMF-tárgyalások megszakadásával indokolták a döntést, szerintük a bizonytalanság nem kedvez hazánknak, így könnyen elveszíthetjük "Baa1" besorolásunkat.
Kedden a Bloomberg kérdésre Dietmar Hornung, a hitelminősítő frankfurti elemzője úgy nyilatkozott, hogy novemberben hozzák meg a döntést. "Az mindenképpen jó hír, hogy Magyarország tartja a hiánycélokat, nekünk azonban ezek mögé a célok mögé kell néznünk. Meg kell vizsgálnunk, hogy a kormány által bejelentett intézkedések megfelelőek-e a gazdasági növekedés és a pénzügyi biztonság megóvásához" - mondta a szakember.
A Bloomberg cikke röviden felidézi a második Orbán-kormány eddig meghozott leglényegesebb intézkedéseit a válságadóktól kezdve a magánnyugdíjpénztári befizetések befagyasztásáig. Említést tesznek még arról, hogy 2011-ben 10 százalékos létszámcsökkentés lehet a közszférában, a minimálbért pedig legalább 4,5 százalékkal emelné a kormány.
Az mindenesetre nem túl jó előjel a Moody's döntése előtt, hogy hétfőn az IMF "bátornak és kockázatosnak" minősítette a kormány terveit. A Valutaalap szerint az eddig bejelentett intézkedésekkel tartható az idei és a jövő évi hiánycél, 2013 után viszont nagyobb az esélye annak, hogy letérünk a pályáról. A nemzetközi szervezet a radikálisabb kiadáscsökkentést hiányolja az intézkedések közül.
Akkor sincs katasztrófa, ha leminősítenek?
A nemzetközi gyakorlatban általában a "BBB-" besorolástól lefelé számít befektetésre nem ajánlottnak egy ország. Jelenleg a Standard & Poor's értékelése szerint épp ezen a kulcsszinten állunk, ott egy esetleges leminősítés már komolyabb következményekkel járna. A Fitch Ratings jelenleg "BBB"-re értékeli hazánk adósságminősítését.
Ezekhez képest a Moody's "Baa1" besorolása jóval magasabb, éppen ezért vélik úgy sokan, hogy egy esetleges novemberi leminősítés sem lenne negatív hatással a magyar eszközökre. Néhány elemző ennél is tovább megy: szerintük a hitelminősítő júliusi bejelentésekor a piac be is árazta a leminősítést, így már csak idő kérdése, mikor történik az meg.
Jelenleg három olyan EU-tagállam van - Lettország, Románia és Görögország -, amelyekre a hitelminősítők nem befektetői, azaz "bóvli" besorolásokat tartanak érvényben.
mfor.hu