3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Jövő hónapban dönt a Moody's Magyarország esetleges leminősítéséről a kormány terveinek ismeretében - nyilatkozta a hitelminősítő szakembere a Bloombergnek. Elemzők egy része szerint már beárazta a piac a leminősítést, ugyanis jelenleg lényegesen magasabban vagyunk rangsorolva a Moody's listáján, mint a másik két minősítőnél. Mfor.hu-háttér.

Hónapok óta rebesgetik, hogy a Moody's leminősítheti hazánkat, jelenleg "Baa1" a besorolásunk, ami még három kategóriával van a befektetésre már nem ajánlott (junk) szint felett. Szakemberek szerint az esetleges rossz hír nem rengetné meg a magyar piacot, ugyanis már régen beárazták a leminősítést, amivel a Moody's közelítene a másik két minősítő értékeléséhez.

Novemberben mondhatják ki az ítéletet

A Moody's júliusban jelentette be, hogy negatív figyelőlistára helyezi hazánkat, ami leggyakrabban egy esetleges leminősítés előszele szokott lenni. A cég szakemberei akkor elsősorban az IMF-tárgyalások megszakadásával indokolták a döntést, szerintük a bizonytalanság nem kedvez hazánknak, így könnyen elveszíthetjük "Baa1" besorolásunkat.

Kedden a Bloomberg kérdésre Dietmar Hornung, a hitelminősítő frankfurti elemzője úgy nyilatkozott, hogy novemberben hozzák meg a döntést. "Az mindenképpen jó hír, hogy Magyarország tartja a hiánycélokat, nekünk azonban ezek mögé a célok mögé kell néznünk. Meg kell vizsgálnunk, hogy a kormány által bejelentett intézkedések megfelelőek-e a gazdasági növekedés és a pénzügyi biztonság megóvásához" - mondta a szakember.

A Bloomberg cikke röviden felidézi a második Orbán-kormány eddig meghozott leglényegesebb intézkedéseit a válságadóktól kezdve a magánnyugdíjpénztári befizetések befagyasztásáig. Említést tesznek még arról, hogy 2011-ben 10 százalékos létszámcsökkentés lehet a közszférában, a minimálbért pedig legalább 4,5 százalékkal emelné a kormány.

Az mindenesetre nem túl jó előjel a Moody's döntése előtt, hogy hétfőn az IMF "bátornak és kockázatosnak" minősítette a kormány terveit. A Valutaalap szerint az eddig bejelentett intézkedésekkel tartható az idei és a jövő évi hiánycél, 2013 után viszont nagyobb az esélye annak, hogy letérünk a pályáról. A nemzetközi szervezet a radikálisabb kiadáscsökkentést hiányolja az intézkedések közül.

Akkor sincs katasztrófa, ha leminősítenek?

A nemzetközi gyakorlatban általában a "BBB-" besorolástól lefelé számít befektetésre nem ajánlottnak egy ország. Jelenleg a Standard & Poor's értékelése szerint épp ezen a kulcsszinten állunk, ott egy esetleges leminősítés már komolyabb következményekkel járna. A Fitch Ratings jelenleg "BBB"-re értékeli hazánk adósságminősítését.

Ezekhez képest a Moody's "Baa1" besorolása jóval magasabb, éppen ezért vélik úgy sokan, hogy egy esetleges novemberi leminősítés sem lenne negatív hatással a magyar eszközökre. Néhány elemző ennél is tovább megy: szerintük a hitelminősítő júliusi bejelentésekor a piac be is árazta a leminősítést, így már csak idő kérdése, mikor történik az meg.

Jelenleg három olyan EU-tagállam van - Lettország, Románia és Görögország -, amelyekre a hitelminősítők nem befektetői, azaz "bóvli" besorolásokat tartanak érvényben.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!