Kiábrándító lett az adat, de a piac egyelőre nem reagálta le
Kedden közölte a KSH, hogy az első becslések szerint az idei második negyedévben stagnált a magyar gazdaság, a tavalyi év hasonló időszakához képest pedig mindössze 1,5 százalékos volt a bővülés. A szakértők ennél jóval nagyobb növekedési ütemre számítottak, a többség szerint ezek után csak álom az idei évre tervezett 3 százalékos gazdasági növekedés.
"Bár a közölt adat bőven elmarad a várakozásoktól, az elmúlt napok hírei után nem olyan nagy meglepetés. A külső környezet egyértelmű rosszabb, mint amire számítani lehetett, az eurózóna GDP-je is elmaradt a várakozásoktól" - hangsúlyozza a Raiffeisen Bank kedden megjelent devizapiaci elemzése. Ugyanakkor a forint reakciója alapján a befektetők nem értékelik kiemelkedően rossznak a számokat, sőt a kötvénypiaci aukció extrém sikeres volt, az elemzők véleménye szerint kis nyomás alá helyezheti a magyar eszközöket az elkövetkező napokban a rossz hír.
Nem véletlen, hogy Orbán Viktor ma délután sajtótájékoztatót tart az "euróválság költségvetési hatásairól" - teszik hozzá a bank szakemberei. A növekedési prognózisokat és így a várakozásokat az adóbevételekről mindenképpen felül kell vizsgálni; Kármán András államtitkár szerint nagyjából 90 milliárddal maradhatnak el a bevételek.
"Ami a gazdaságpolitika másik ágát illeti, a gyenge adatok egyértelműen kamatcsökkentés felé mutatnának, ám ezt továbbra sem tartjuk valószínűnek. A magyar kockázati prémium (főként olyan volatilis időszakban, mint a mostani) nem enged teret a vágásnak, így jövő kedden arra számítunk, hogy továbbra is egyhangú döntés mellett 6 százalékon tartja a tanács a kamatot" - olvasható az elemzésben.
Bajban az euró és a dollár is
Folyamatosan két oldalról kapja az EUR/USD a negatív impulzusokat, és ennek megfelelően nem tud irányt választani a kereskedés. Az olasz és spanyol kötvényhozamok meredek emelkedésére válaszként az EKB rekord összeggel, 22 milliárd euróval kellett interveniáljon a piacokon. "Ez egyelőre még mindig sterilizált művelet, tehát nem lehet pénznyomtatásként értékelni, de egyre nagyobb a piac meggyőződése arról, hogy kizökken a bank korábban lefektetett politikája a rendkívüli intézkedések kivonásáról" - vélik az elemzők.
A másik oldalon viszont a dollárt sem támogatják túlságosan a hírek. A múlt héten a Fed bejelentette, hogy a 0 százalék körüli kamatokat fenn szeretnék tartani legalább 2013-ig, ami felerősítette azokat a várakozásokat, melyek szerint két hét múlva tartandó konferencián (Jackson Hole) Bernanke utalni fog a harmadik mennyiségi lazítást. És az amerikai adatok sem éppen kedvezőek: a konjunktúra indikátorok a feldolgozóiparban már zsugorodást jeleznek.
"Kilépést egyelőre nem látunk rövid távon ebből a szituációból, így fennmaradhat a sávos kereskedés. Hosszabb távon, év végéig viszont inkább a dollár erősödésére fogadnánk, miután az eurózóna problémái miatt megakadhat az EKB kamatemelési ciklusa, és a recesszió réme is inkább a kockázatkerülést erősítheti" - hangsúlyozza az elemzés.
Frank: a svájci jegybank intézkedésének nagyobb a füstje, mint a lángja
Ahogy várható volt, nem voltak elegendők az SNB korábbi intézkedései, ezért meg kellett erősíteni azokat. Miután a frank a múlt héten egy éjszakai illikvid kereskedésben közel egy euróba került a jegybanki akciók felerősödtek. Most már egyre látványosabban próbál negatív kamatokat kreálni indirekt módon az SNB, sőt meg nem erősített piaci információk szerint -1 százalékos hozamon vásárolt vissza hat hónapos papírokat.
Elméletileg azért működhet jobban ez a taktika, mert a hetvenes években tapasztaltakkal ellentétben ma a (meglehetősen zajos adatok szerint) nem banki betétekbe áramlik a menekülő tőke, hanem a svájci derivatív piacokba, és ennek köszönhetően erősödik a frank - vélik a Raiffeisen szakértői. Eközben mindenféle pletykák terjengenek arról, milyen további intézkedések várhatóak. Vasárnapi sajtóértesülések szerint kész van már a terv az euróhoz rögzítésről, amit az SNB a kormánnyal közösen szerdán jelent majd be. Ezt az időpontot mindenképpen érdemes lesz kivárni, de az árfolyam alapján a piac is inkább a Raiffeisen elemzőinek sejtését osztja, miszerint a hírnek nagyobb a füstje, mint a lángja. (mfor.hu szerk: Az SNB szerda reggeli közleménye nem tett említést sem az euróhóz történő rögzítésről, sem a negatív kamatokról, lásd: Csalódást okozott a svájci jegybank)
"Azt valószínűbbnek tartjuk, hogy egyfajta csúszó leértékelés kerüljön szóba, de ehhez is rengeteg erőforrásra lenne szüksége az SNB-nek (és nagy valószínűséggel az EKB támogatására is)" - olvasható az elemzésben. A szakemberek szerint az mindenesetre az tisztán kivehető, hogy a svájci jegybank elhatározottsága a frank felértékelődés megállítására sokat erősödött az utóbbi hetekben.
mfor.hu