Komoly kihívások előtt állunk
"A globális gazdaság és Európa nehéz időket él meg, ezért Magyarország is nagy kihívásokkal néz szembe, melyek egy része külső, de vannak belső problémák is" - mondta az OECD keddi országtanulmányának bemutatóján Andrew Dean, a szervezet szakértője.
A szervezet frissen bemutatott jelentése 2012-ben 0,6 százalékos visszaesést, jövőre pedig 1,1 százalékos növekedést vár, ami megfelel a korábbi jóslatoknak. A gazdaságot a nemzetközi szervezet szerint az export húzhatja, hiszen a lakossági fogyasztás az idei 2 százalékos visszaesés után még jövőre is legfeljebb stagnálhat.
Az OECD szakemberei szerint az infláció az idén 4,9 százalékos, jövőre pedig 2,9 százalékos lehet éves szinten. A munkanélküliséget tekintve a 2012-es 11,9 százalékos adat csak kismértékben csökkenhet jövőre is.
"2012 első felében enyhe recesszióval kell számolnia Magyarországnak, a következő időszakban fontos lesz, hogy a politika kiszámíthatósága és hitelessége növekedjen" - emelte ki a sajtótájékoztatón Andrew Dean.
Nagyon kellene az IMF pénze
"Az IMF/EU megállapodás megkötése kulcsfontosságú Magyarország számára, ez lehet az első lépés a forintárfolyam stabilizálása és a befektetők bizalmának visszaszerzése felé. Fontos a jegybank függetlenségének megtartása, bízunk abban, hogy ez nem lesz konfliktusforrás a nemzetközi partnerekkel" - vélekedik Dean.
Az OECD szakembere kiemelte, hogy az elmúlt két évben a kormány intézkedései elsősorban a bevételi oldalt érintették különböző egyszeri intézkedésekkel. Ezek helyett hosszútávú, strukturális intézkedésekre lenne szükség ahhoz, hogy a költségvetés egyensúlyban maradjon. A szervezet előrejelzése szerint a kormány idén elvéti a hiánycélt, 3,4 százalékos deficitre számítanak.
Konkrét javaslatok is elhangzottak
"Bölcs lenne, ha a legkevésbé torzító adókat emelnék, ilyen a vagyonadó és a környezeti adó, emellett az adók beszedését is érdemes erősíteni, a válságadókat 2012 végén ki kell vezetni" - szögezte le Andrew Dean.
Az OECD véleménye szerint vissza kell vezetni az adójóváírás intézményét, adómentességet kell biztosítani az alacsony jövedelműeknek, illetve a gyermekek után járó adókedvezményt nem a gyermekek számához, hanem a jövedelemhez kellene igazítani.
"A munkaerőpiac jelenleg a magyar gazdaság Achilles-sarka, magas a munkanélküliség, és a minimálbér emelése veszélyezteti a közép- és hosszútávú versenyképességet. Mi a regionálisan differenciált minimálbér bevezetését javasoljuk, mely az elmaradott régiókban erősítené a munkahelyteremtést" - vázolta fel az újabb javaslatot Dean. Szerinte a közmunkaprogramokat át kellene alakítani, a képzésre kellene koncentrálniuk, hogy az érintetteket visszavezessék a munkaerőpiacra. A szervezet szerint emelni kellene a munkanélküli segély jogosultsági időtartamát, melyet tavaly kilencről három hónapra csökkentett a kormány.
"Erősíteni kellene a nyugdíjrendszer harmadik pillérét, az önkéntes nyugdíjpénztárakat, illetve minden nyugdíjellátást meg kellene adóztatni Magyarországon" - emelte ki Andrew Dean. Az OECD szerint erre azért van szükség, hogy megosszák a terheket a jelenlegi és a jövőbeni nyugdíjasok között. Emellett fontos lenne a korai nyugdíjazás visszafogása.
"Az OECD javaslatokat fogalmaz meg, az adott kormány dönti el, hogy ezek közül mit fogad meg. A nyugdíjak adóztatása szakmailag is vitatott kérdés, illetve Magyarországon az alkotmánybíróság korábbi döntése kizárja a nyugdíjak adóztatását, a magyar kormány nem is tervez semmi ilyet" - mondta az mfor.hu kérdésére Cséfalvay Zoltán, az NGM stratégiai államtitkára.
Cséfalvay: biztató eredményeink vannak
"Tavaly 81,3 százalékról 80,3 százalékra csökkent hazánk GDP-arányos államadóssága, 0,3 százalékkal emelkedett a foglalkoztatás, a gazdaság pedig 1,7 százalékkal növekedett. Azt hiszem, hogy a jelenlegi helyzetben ezek nagyon biztató eredmények" - emelte ki a sajtótájékoztatón Cséfalvay Zoltán, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) stratégiai államtitkára. Hozzátette: emellett a kormány olyan lépéseket hozott, melyek megakadályozzák az adósság újratermelődését.
"Sok kérdésben egyetértés született az OECD és a magyar kormány között, de több témában is kemény kritikát fogalmazott meg a szervezet" - mondta Mikola István, hazánk OECD-nagykövete.
Beke Károly
mfor.hu