Nem kapunk sok jó hírt a világból
A hét eleji emelkedést erősebb esés követte a hét utolsó két napján. Egyrészt ismét előtérbe kerültek az európai problémák, a vártnál is rosszabb képet mutat Görögország. Másrészt a pénteki átfogó amerikai munkaerőpiaci adatsor negatív meglepetés volt, ugyanakkor fontos, hogy legalább nem került mínuszba - vázolják fel a helyzetet heti részvénypiaci elemzésükben a Raiffeisen Bank szakemberei.
"Továbbra is úgy gondoljuk, hogy önmagában a makroadatok alakulása, főleg amennyiben azok romlása jelentősen lassul vagy megáll, már nem okozna további jelentős esést a piacon. Másrészt továbbra is támasztja a piacot a QE3 opciója, amelyet a szeptember 20-i ülésen jelenthet be a Fed esetleg, amennyiben továbbra is kedvezőtlenül alakulnak az adatok. A következő héten a keddi ISM-adatot kivéve nincsen igazán jelentős makroadatok, így ebből az irányból nem várható új impulzus. Piacbefolyásoló lehet ugyanakkor, hogyan reagálnak az USA-ban a munkaerőpiaci adatok kedvezőtlen alakulására" - olvasható az elemzésben.
Itthon az OTP szenvedte meg az esést legjobban
Nyomás alatt volt a hazai piac is, elsősorban az OTP sínylette meg az előző napokat. Az általános hangulat romláson felül a CHF is ismét erősödni kezdett. Emellett negatívan hatott, hogy a miniszterelnök bejelentette, hogy a bankoknak ki kell venniük a részüket a veszteségekből, amelyek a devizahiteleken keletkeztek.
"Ezzel a kijelentéssel ismét nőtt a bizonytalanság, ráadásul lehetséges negatív kimenetelekkel. Ez az a szituáció, amelyet a piac a legkevésbé tolerál ezért a papír még sérülékenyebb lehet. Ugyanakkor nem várjuk, hogy a bankadó további emelésére kerüljön sor. Sokkal valószínűbbnek tartjuk további adósokat segítő programok kezdeményezését. Technikai szempontból a 4000 ad némi támaszt, de jelentősen nőtt a valószínűsége a 3850 körüli korábbi mélypontok tesztelésének. Pozíciófelvétel nem ajánlott" - olvasható a Raiffeisen elemzésében.
Jobban teljesített a Mol annak ellenére, hogy az EU is bevezette az embargót Szíria ellen. Ez nem érinti jelenleg az INA ottani működését abban az értelemben, hogy az egész termelést belföldön értékesítik. A szíriai termelés az egész csoport termelésének több, mint 12 százalékát adja, amely várhatóan tovább nő majd. A szakemberek nem tartják valószínűnek, hogy a cégeket a belföldi értékesítés leállítására szólítanák fel. A legfőbb kockázat, amennyiben a tőketranszfereket is megtiltják az országból, vagy a cég helyi partnereit fekete listára teszik. Erre való utalás ezidáig nem történt. A mostani szankció azonban nem érhette meglepetésként a befektetőket az USA hasonló lépése után, ráadásul az EU külügyi biztosa is jelezte már a várható embargót. Ezért a döntésnek várhatóan nem lesz további hatása a papírra, emellett pedig pozitív híreket vár a piac Kurdisztánból, ahol a Bekhme-1 mező teszteredményeit publikálhatják hamarosan. A papír még mindig a 16 000-17 600-as sávban van, viszont kedvezőbb hangulat és híráram esetén jó esély lehet a kitörésre felfelé, amelyet érdemes lehet megvenni. A Raiffeisen 17 900-ról ajánlja vételre a papírokat.
Az Magyar Telekom maradt az 500-525-ös sávban, egyelőre jól teljesített negatív hangulatban is. A Richter a 33 500-36 000-es kereskedési sávban van, az e fölé való kitörés egyelőre lekerült a napirendről. Az Egis némi emelkedést mutatott a 15 000-es szintekről, de a szeptemberi gyógyszerkasszával kapcsolatos bejelentések miatti erős kockázatok miatt (lényegesen nagyobb kitettség és érzékenység a Richterhez képest!) nem várható messzire innen.
mfor.hu