3p

Ha befektetések kapcsán szóba kerül az OTP, gyakorlatilag mindenki a bank részvényeire gondol. Ugyanakkor a társaság által kibocsátott értékpapírok között van olyan, kevésbé ismert is, amely a részvénnyel ellentétben, a jelenlegi helyzetben is ígéretes befektetésnek tűnik.

Ahogy tanult kollégáim a Tőzsdeklubban mondani szokták, az OTP részvény árfolyamgrafikonja az utóbbi időben leginkább egy döglött kukacéra hasonlít, magyarul semerre nem megy. Ennek ellenére létezik olyan OTP befektetési termék, ami igencsak megérdemli a figyelmet.

Mint az közismert, a válság előtt időkben az OTP felettébb aktív akvizíciós politikát folytatott – lásd orosz és ukrán bankfelvásárlások –, amihez a források egy részét kötvény formájában vonták be. Ezen kötvények közül a 2049-ben lejáró, euróban éves 5,875 százalékos kuponnal forgó papír most talán a legvonzóbb befektetés, mivel a névérték 70 százalékán forog mindössze. A kötvény érdekessége, hogy a kibocsátónak joga van a teljes állományt 2016-ban visszahívni. A visszahívás annak függvénye, hogy mennyi lesz az OTP piaci kamatfelára 2016-ban. Amennyiben nem hívják vissza a kötvényeket, úgy változó kamatot - EURIBOR + 3% - fizetnek rájuk. Figyelembe véve, hogy ezekben a nehéz időkben is az OTP jelenleg EURIBOR + 1,25%-on tudja finanszírozni magát, kicsi a valószínűsége annak, hogy a visszahívás nem következik be.

Mindez azt eredményezi, hogy a kötvény hozama két részből áll össze. Egyrészt a névértékre vetített kupon, másrészt az árfolyamérték és a teljes tőke-visszafizetés közötti különbözet. A számok nyelvére lefordítva, ez éves garantált 8,4 százalék kamatot és potenciálisan egyszeri 42 százalékos árfolyamnyereséget jelent hat év múlva (nagyon leegyszerűsítve ez további éves 6-7 százalék hozam).

Persze itt sincs ingyen pénz, mert vannak kockázatok. A kötvény kereskedése elvileg a luxemburgi tőzsdén folyik, valójában OTC piacon lehet megkapni, brókerek segítségével (lásd Bloomberg ábra alább). Ebből következően mind a spreadek, mind a likviditás bőven hagy kívánnivalót maga után, bár sokéves befektetési időtávon ezek egyre kevésbé fontosak.

A másik fő veszélyforrás, mint ahogy a múltban is tapasztalható volt, a külföldi intézményi befektetők azonnal kiszórják a feltörekvő piaci banki kötvényeket, amint a nemzetközi hangulat romlik, ami pillanatokon belül meglátszik a kötvény árfolyamán is (lásd grafikont alább).

Mint minden kötvénynél itt is nagy kérdés, hogy tönkre mehet-e a kibocsátó? Ilyen szempontból az OTP kötvénytulajdonosok kétszeresen is kedvező helyzetben vannak: egyfelől szinte elképzelhetetlen, hogy az ország legnagyobb bankja bedőljön, másfelől a magyar állam várhatóan helyt áll(na) majd a kötelezettségekért, ezért az OTP és a magyar devizakötvények hozamának közeledése várható.

Nem elhanyagolható szempont az sem, hogy a kiemelkedő hozam mellett euróban takarítunk meg, ami forintban kifejezve ellensúlyozhatja a kötvény árfolyamesését, mivel az EUR/HUF minden valószínűség szerint pont ellentétes pályát írhat le, mint az OTP kockázati felára.

Technikailag szemlélve jól néz ki az árfolyammozgás, mert egy pár hónapos konszolidáció után most látszik kitörni ismét az árfolyam, megcélozva a korábbi 80-as értéket. Itt megjegyzendő, hogy természetesen nem kell megvárni a befektetőknek a lejáratot, vagy a visszahívást, a kötvény bármikor eladható.

Mindent összevetve, úgy tűnik, hogy az OTP kötvény most jobb befektetés, mint a részvény.

Tőzsdeklub – Kutas Gábor*

Hírlevél feliratkozás

* A szerző rendelkezik a fenti kötvénnyel.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!