2p

Az európai piacokon tapasztalt pánikhoz képest moderált esésről beszélhetünk az amerikai piacok kapcsán, igaz ez így is egy százalék feletti gyengülésnek felel meg az irányadó mutatók esetében.

A 30 vezető iparvállalat DJIA indexe 1,14 százalékkal 12201 pontra csökkent, a technológiai részvények Nasdaq Composite mutatója 1,06 százalékkal 2735 pontra esett, az amerikai gazdaság egészét reprezentáló S&P 500-as index pedig 1,10 százalékkal 1305 pontra gyengült.

A hangulatot az határozta meg, hogy stabilról a leminősítés lehetőségére utaló negatívra rontotta az Egyesült Államok hosszú távú adósbesorolásának kilátását a Standard & Poor's nemzetközi hitelminősítő a rendkívül magas amerikai államháztartási hiányra és növekvő államadósságra, valamint a konszolidációs esélyek bizonytalanságára hivatkozva. A cég szerint "legalább egyharmados" a valószínűsége annak, hogy az Egyesült Államok két éven belül elveszíti elit "AAA" adósosztályzatát. A hírre reagálva a meghatározó indexek mind gyengültek, igaz, az európai piacokon jellemző pánikhoz képest visszafogottabb volt az eladói nyomás.

A tőzsde esésével párhuzamosan több instrumentum ára is a részvényárakkal „karöltve” változott. Így például a dollár elkezdett erősödni az euró ellenében, a keresztárfolyam az 1,42-es szintig kúszott vissza. 2 százalék feletti gyengülést mutatott az olaj, az esti órákban a WTI kurzusa a 107 dolláros szint közelébe került. A pánikra ugyanakkor az arany felfele mozdult, a 7 dolláros erősödést követően 1492 dolláron volt az árfolyam.

A vállalati hírek közül a Citigruop eredményét érdemes kiemelni. Az óriásbank az elemzők által vártnál minimális mértékben jobb számokat ért el. A bank nettó profitja 3 milliárd dollár lett, ami részvényenként 10 centet jelent. Tavaly ilyenkor a nyereség még 4,43 milliárd dollárt, illetve 15 centet tett ki. A Blommberg által előzetesen megkérdezett 21 elemző 9 centes nyereséget várt.

Ugyan az amerikai államadóssággal kapcsolatos hírek mellett kisebb lett a jelentősége, ám a dél-európai országok hitelproblémái továbbra is negatív hatással vannak a piacokra. Hétfőn elterjedt, hogy Görögország kéri hitelei átütemezését, és felmerült az is, hogy a finn kormányváltás miatt a Portugáliának nyújtandó pénzügyi segélycsomag elé az újonnan megválasztott kabinet akadályokat gördíthet.

mfor.hu/MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!