A Sberbank stratégiai tervei között szerepel egy kiterjedt hálózattal rendelkező kelet-európai bank megvásárlása - értesült az Interfax hírügynökség egy bankhoz közeli forrásból. A hírügynökség tudósítása szerint az OTP vagy a Raiffeisen lehet potenciális célpont, a vásárláson kívül szóba jöhet stratégiai szövetség és 25 százalékos részvénycsere is.
A hírek szerint egyelőre nincs pénze az orosz banknak, a válság miatt ugyanis nem tud pénzt elvonni az oroszországi hitelezéstől, így nem valósíthatja meg külföldi akvizíciós terveit. Vlagyimir Putyin orosz kormányfő pont a múlt heti kormányülésen bírálta azokat a pénzintézeteket, melyek az állami mentőcsomagot terjeszkedésre használják fel.
Mindazonáltal a terv megvalósítását a Sberbank az Európai Unióba vezető kiskapunak tekinti. Az Interfax egy másik forrása szerint az orosz bank már konzultánst is választott az ügylethez, a Morgan Stanley már meg is kezdte az OTP-papírok vásárlását a Sberbank megbízásából.
A legnagyobb orosz pénzintézet már tavasszal is említette olyan irányú terveit, hogy esetleg felvásárolná a magyar bankot, a vállalat illetékes testülete októberben hagyta jóvá a cég 2014-ig történő fejlesztési terveit.
"A pletyka azért kerülhetett előtérbe, mert az utóbbi időben nagyon lezuhant az OTP ára a tőzsdén, így most olcsón meg lehetne venni a céget" - mondta el az Mfor.hu kérdésére Szegner Balázs, az Equilor elemzője. Szerinte egyelőre nem látni rá arra, hogy mennyi realitása lehet a hírnek, ez majd csak utólag fog kiderülni. "Általában minél inkább cáfolják az ilyen információkat, annál nagyobb szokott lenni a valóságalapjuk, a mostani esetben egyelőre senki sem cáfolt, de várhatóan délután ez is megtörténik majd" - tette hozzá az elemző.
"Már maga a pletyka is jót tehet az OTP árfolyamának. Egyesek úgy vélik, hogy az utóbbi hetek emelkedésében az is közrejátszott, hogy a piacon kezdtek elterjedni az első hírek a lehetséges felvásárlásról" - tette hozá kérdésünkre Szegner Balázs. Szerinte az mindenesetre meglepő, hogy az OTP mellett a Raiffeisent említik lehetséges célpontként, mivel utóbbi bank jóval nagyobb, mint a magyar cég, így nem jelentene azonos befektetést.
A hírrel kapcsolatban természetesen megkerestük az OTP sajtóosztályát is, ahol nem kívánták kommentálni a sajtóhírt.
Hétfőn délelőtt az OTP árfolyama nem mozdult el jelentősen a hírre a Budapesti Értéktőzsdén, nem sokkal dél után 2960 forintot értek a bank papírjai, ami 5 forinttal volt magasabb a pénteki árnál. Az árfolyam mozgása jelentősen függhet attól, hogy a magyar bank hogyan fogja kommentálni a pletykát, hogyan áll hozzá egy esetleges felvásárlási ajánlathoz.