Elemzők szerint emelkedhetnek a részvényárfolyamok a jövő héten a New York-i értéktőzsdén, főként annak hatására, hogy több bank megkezdheti az állami hitel visszafizetését, ami erősítheti a bankrendszer stabilizálódásba vetett hitet.
A hatóságok a héten döntenek arról, hogy a tavalyi bankmentő csomag (TARP) keretében kisegített kilenc nagybank közül melyek kezdhetik meg a törlesztést. "A piac szempontjából a TARP visszafizetésének beindulása jelentős pozitívum, ami azt mutatja, hogy a bankok képesek magántőkéből finanszírozni működésüket és nincsen szükség állami mentőövre" - mondta Marc Pado, a Cantor Fitzgerald and Co. elemzője.
A törlesztéssel kapcsolatban ugyanakkor aggodalmak is vannak. Többen attól tartanak, hogy a bankok túl korán kezdik meg a törlesztést és a TARP-számla kiegyenlítése elszívja a hitelforrásokat a vállalkozásoktól és a magánszemélyektől. Mások úgy látják, hogy a törlesztéssel még váró bankok megbélyegződnek. "Előfordulhat, hogy az emberek annak alapján különböztetik majd meg a bankokat, hogy melyik képes visszafizetni az állami segélyt és melyik nem" - mondta Dough Roberts, a Channel Capital Research munkatársa.
Az azonban már most is biztos, hogy a hét történelmi nappal indul: hétfőn kikerül a vezető amerikai iparvállalatok DJIA indexében szereplő társaságok közül két egykori óriás, a General Motors és a Citigroup.
A héten nagy figyelem övezi majd az olajár alakulását. A nyugati féltekén irányadó amerikai West Texas Intermediate (WTI) olajfajta hordónkénti ára pénteken hét havi csúcsra, 70 dollár fölé emelkedett, majd 68,44 dolláron zárt. A drágulás számos befektető szerint lassíthatja a kilábalást a válságból, mert a magas ár tovább lohaszthatja a lakosság vásárlókedvét, ami az amerikai gazdaság teljesítményét tekintve kulcsfontosságú. "Hetven dollár körül már elgondolkodik az ember arról, hogy ez az ár vajon nem akadályozza-e a gazdasági kibontakozást" - mondta John Praveen, a Prudential International Investments Advisers vezetője.
A lakosság hangulatát tükrözik a hét legfontosabb statisztikai adatai: megjelenik a májusi kiskereskedelmi forgalomösszesítés és közzéteszik a Michigan állami egyetemen havonta végzett fogyasztói bizalmi felmérés előzetes eredményét. A Michigan bizalmi index az utóbbi hónapokban emelkedő trendet mutatott, "ami bátorító, de hosszú időnek kell még eltelnie, hogy kijelenthessük: az amerikai gazdaság újra bővül és a növekedés fenntartható" - mondta John Praveen. (MTI)