A 30 vezető iparvállalat DJIA indexe 0,37 százalékkal 12810 pontra nőtt. A technológiai részvények Nasdaq Composite mutatója 1 ponttal mozdult felfele és 2873 ponton fejezte be a hetet. Az S&P 500-as mutató 0,23 százalékkal 1363 pontra emelkedett.
A kereskedés első fél órájában látott napvilágot két hangulati mutató. A Reuters hírügynökség és a Michigan egyetem közös fogyasztói indexe ugyan javulást mutatott, ám 69,8 pontos érték elmaradt némileg a várt 70 pontos szinttől. Ennél rosszabb képet mutatott a chicagói beszerzési menedzser index, mely 67,6 pont lett. Ez mind az előző havi 70,6 pontos szinttől, mind a várt 68,5-es értéktől elmaradt.
A nap nyertese a világ vezető építőipari erőgépgyártója, a Caterpillar volt, amely az idei első negyedévi adózott eredménye több mint ötszörösére nőtt az egy évvel korábbihoz képest. A vállalat pénteki tájékoztatása szerint az idei első három hónapban 1,23 milliárd dollár adózott eredményt ért el a tavalyi év azonos időszakában elért 233 millió dollár után. A részvényarányos eredmény 36 centről 1,84 dollárra ugrott. A cég bevétele 11,7 milliárd dollárról 13 milliárd dollárra nőtt.
A nap vesztese az informatikai óriás Microsoft volt, amely ugyan növelte bevételét és nyereségét az idei első három hónapban, a nagy vetélytárs Apple profitját azonban nem tudta felülmúlni, amire korábban soha nem volt példa. Az amerikai Microsoft beszámolója szerint a bevétel 16,4 milliárd dollár volt a január-márciusi időszakban, 13 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest. Az adózott nyereség 31 százalékkal 5,23 milliárd dollárra emelkedett, az Apple viszont az iPhone és az iPad kirobbanó sikere révén jóval nagyobb, 5,99 milliárd dolláros profitot ért el.
Eli Lustgarten, a Longbow Securities elemzője szerint a Caterpillar kiváló eredménye ismét bizonyítja, hogy az amerikai gazdaság növekedését elsősorban az ipari vállalatok táplálják.
Az előző év decembere óta legnagyobb havi emelkedését érheti el a DJIA áprilisban. Elemzők szerint ugyanakkor májusban korrigálhat a piac. Marshall Gause, a Geneva Fund Partners vezérigazgatója a Reuters brit hírügynökségnek elmondta: "A piac vegyes érzelmekkel élte meg az eredménybejelentési időszakot, és most eshetnek az árfolyamok, elsősorban a dollár várható erősödése miatt". A közgazdász "példa nélkülinek" minősítette az amerikai fizetőeszköz elmúlt időszakban tapasztalt gyengülését.
Történelmileg is gyenge hónapnak számít a május: a tőzsdei almanachok 1950 óta vezetett statisztikái szerint az év ötödik hónapja átlagosan a negyedik leggyengébb, 0,2 százalékos növekedést hozza. Május egyben az ipari vállalatok leggyengébb időszakának kezdete - mutatják a statisztikák.
MTI