A csütörtöki kis megnyugvás után péntek reggel ismét az eladók kerültek túlsúlyba a Budapesti Értéktőzsdén, a BUX index délelőttre több mint egy százalékos mínuszt szedett össze. A vezető részvények mindegyike enyhe lecsorgással kezdte a hét utolsó kereskedési napját, a forint viszont erősödéssel nyitott, így ismét 270 körül állt az euróval szemben.
21 310 pontig esett vissza a BUX index péntek délelőttre, ez 1,16 százalékkal volt alacsonyabb a csütörtöki értékénél. A forgalom átlagos volt, az első órákban közel 4,5 milliárd forint cserélt gazdát a befektetők között.
A vezető részvények mindegyike lecsorgással indította a napot, de igazán komoly zuhanást egyik sem produkált. Az OTP 5660 forintot ért délelőtt, ez 0,88 százalékkal maradt el a csütörtöki árfolyamtól, míg a tegnap még szárnyaló Mol 2,13 százalékos gyengülést követően 17 715 forintba került. 708 forintig estek vissza a Magyar Telekom papírjai, ez 0,84 százalékkal maradt el a távközlési részvények csütörtöki záróárától.
Mérsékelt gyengüléssel indult a nap a gyógyszergyártók számára is: a Richter a nyitás után 0,6 százalékkal esett vissza, 40 355 forintba került, az Egis pedig 18 200 forintért cserélt gazdát, ami 0,55 százalékos értékvesztésnek felelt meg.
Jól indult viszont a nap a forint számára a bankközi devizapiacon, a hazai fizetőeszköz majdnem egy százalékos erősödés után 270,54-nél állt az euróval szemben. A dollár ellenében 193,96-nál állt a forint, míg a svájci frank jegyzése 184,45-nél állt.
A nemzetközi piacok vegyesen kezdtek péntek reggel: Nyugat-Európában enyhe pluszok voltak, a régió tőzsdéi viszont a negatív oldalon nyitottak. A londoni FTSE délelőtt 0,52 százalékkal állt csütörtöki értéke felett, a frankfurti DAX pedig 0,7 százalékkal kapaszkodott felfelé. Régiónkban a varsói WIG 20 0,44 százalékkal esett vissza, a prágai tőzsde PX indexe pedig 0,73 százalékos eséssel kezdte a napot.
A nap második felében az amerikai GDP-adatok lehetnek a legnagyobb hatással a piacokra: magyar idő szerint délután fél háromkor közlik a negyedik negyedéves gazdasági növekedés első becslését a tengerentúlon. Az elemzők a harmadik negyedéves 2,2 százalékos növekedés után 4,5 százalékos bővülésre számítanak.