Miközben a Richter árbevétele az idei első negyedévben 2012 első három hónapjához képest 4,6 százalékkal, szinte hajszál pontosan az elemzők által várt mértékkel nőtt, addig adózott eredménye 13,4 százalékkal haladta meg a tavalyi értéket. Ha a portfolio.hu elemzői konszenzusával vetjük össze, akkor a ténylegesen kimutatott profit 18,3 százalékkal magasabb lett. Ennek megfelelően a társaság profittermelő képessége 22,2 százalékra nőtt, vagyis a gyógyszergyár minden egyes forintbevételének ötöde adózott profittá vált.
Mivel a magyar gyógyszermulti bevételeinek mindössze 10 százaléka köthető Magyarországhoz, így a hazai valuta árfolyamának változása alapvetően meg tudja határozni a forintban kimutatott bevételek összegét. Az idei év első három hónapjának átlagos forintárfolyama azonban nem okozott jelentősebb eltérést a forintban, illetve az euróban kimutatott bevételekben, mind a kettő 4,7-4,7 százalékkal nőtt 2012-höz képest. Az idehaza realizált bevétel ennél valamivel nagyobb mértékben, 5 százalékkal nőtt. A Richter egyébként Kínában érte el a legnagyobb ugrást, a tavalyi 403 millió forintos értékesítése 2,8 milliárdra nőtt. A gyógyszergyár legnagyobb piaca ugyanakkor továbbra is a volt szovjet tagországok, ahonnan bevételének 42 százaléka származik.
Az értékesítés költségei 2013 első negyedévében 30,9 milliárdot tettek ki, amely 572 millióval alacsonyabb a tavalyinál, így a fedezeti hányad 61,6-ról 64,0 százalékra nőtt. A saját gyártású készítmények licensz termékekhez viszonyított arányának emelkedése, továbbá az ukrán, egyes, az Egyéb FÁK régióhoz sorolt országok, valamint a kínai piaci árbevétel átlagot meghaladó növekedése fedezet javító hatású volt, amely meghaladta a viszonylag magas fedezeti hányadú USA árbevétel további csökkenését.
Az értékesítési és marketing költségek 26,8 milliárdot értek el, amely 20,1 százalékos növekedést jelent. Árbevételhez viszonyított arányuk a vizsgált időszak során 31,2 százalék volt. A megugrás részben a nyugat-európai nőgyógyászati értékesítési hálózat költségeivel és az Esmya® piaci bevezetésével kapcsolatos marketing és promóciós költségek emelkedésével, részben a kínai piaci értékesítési és marketing tevékenység átvételével magyarázható.
Az igazgatási és egyéb működési költségek értéke 5,1 milliárdot tett ki, ami 12,4 százalékos csökkenést jelent a 2012 azonos idő szakában elért értékhez képest. A csökkenés bázishatásra vezethető vissza, ugyanis a tavalyi évet terhelte a PregLem menedzsment ösztönzési rendszerével kapcsolatos kötelezettség vállalás időarányos része.
A kutatási és fejlesztési költségek árbevételhez viszonyított aránya a vizsgált időszakban 11 milliárd forint volt, ami 14,1 százalékos növekedést jelent, és 12,8 százaléka a bevételeknek. Ezen költségek alakulása részben a Forest Laboratories-zal közösen végzett jelenleg is folyó klinikai vizsgálatoknak köszönhető.
Az üzleti tevékenység eredménye kis mértékben változott, 15,2 milliárdra csökkent. A minimális csökkenést az okozta, hogy az árbevétel növekedés és a fedezeti hányad javulásból származó eredményjavulást ellensúlyozta a marketing költségek és a K+F költségek növekedése.
A pénzügyi tevékenység eredménye 2013 első negyedévében 4,7 milliárd forint nyereség volt, szemben a 2012 azonos idő szakában elért 2,2-vel. A realizált pénzügyi tételek között 2013 első három hónapjában jelentkező nyereség abból adódik, hogy a 2012 végi árfolyamokhoz képest a vizsgált időszakban gyengült a forint. A követelések, kötelezettségek árfolyamnyeresége 834 millió, a devizaátváltás árfolyamnyeresége 235 millió forint lett.
A Richter minden időszak végén végrehajtja a devizás eszközök és kötelezettségek átértékelését, amelyek eredményét a nem realizált pénzügyi tételek tartalmazzák. Az átértékelések együttes hatása 2013 március végén 3,3 milliárdos pénzügyi nyereség volt, ami 3,1 milliárdos csökkenést jelent a 2012 első negyedévéhez képest.
A cégcsoport adózott eredménye így 19,050 milliárdot tett ki, ami a 2012 első negyedévi értéknél 2,441 milliárddal magasabb.
mfor.hu