Az euróval szemben erősödni tudott a forint, kora délután 265,04-nél állt a jegyzés. A dollárral szemben 184,35-ig kapaszkodott a hazai fizetőeszköz, a svájci frank jegyzése azonban 220,50-ig ugrott. Már ebből is látszik a kockázatkerülés ismételt erősödése, aminek hatására az alpesi deviza új történelmi csúcsra erősödött az euróval szemben, hétfő délután 1,2019-nél volt a keresztárfolyam.
Az ok továbbra is Görögország, melynek vélhetően újabb mentőcsomagra lesz szüksége. Az utóbbi hetekben már-már úgy látszott, hogy megoldódik a helyzet és az EU ismét a görögök mögé áll, azóta viszont több különböző javaslat is megjelent, ami egyelőre a tanácstalanságra utal az adósságválság megoldását illetően. Mindenesetre ha az Unió tartja magát az eredetileg tervezett menetrendhez, akkor június végéig döntés születhet a görögökről.
Ráadásul az Unió elszántsága ellenére londoni elemzők egy része továbbra is biztosra veszi, hogy adósságátrendezés lesz a görög probléma végső megoldása. A Barclays Capital például a görög kilátásokról minap összeállított elemzésében azt írta, hogy Görögországnak "irreálisan alacsony" piaci kamatra lenne szüksége adósságdinamikája stabilizálódásához 2013 - a jelenlegi külső pénzügyi támogatási program kifutása - után. A Barclays Capital londoni szakértői szerint Görögország már elérkezett arra a pontra, ahol "szinte minden reális forgatókönyv" alapján fenntarthatatlanná vált adósságdinamikája, és így "megkezdődött a visszaszámlálás" a görög adósságátrendezés felé.
Egy vasárnapi nyilatkozat egyébként arra utal, hogy már a svájci gazdaság vezetői is megállíthatatlannak tartják a frank szárnyalását, sokan attól tartanak, hogy az alpesi deviza paritásba kerül az euróval. "A paritás kialakulása reális forgatókönyv. Az euróövezet eladósodottsága és a frank erős vonzása miatt az euró várhatóan tovább veszít értékéből" - nyilatkozott Peter Widmer, az exportra termelő vállalatok szövetségének (Swiss Export) elnöke a Der Sonntag című vasárnapi lapnak.
mfor.hu