5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Leghamarabb március közepére állapodhat meg hazánk az IMF-fel és az EU-val egy újabb hitelkeretről, mely kulcsfontosságú lesz az ország megítélése szempontjából - hangzott el egy pénteki sajtóbeszélgetésen. A szakemberek szerint a világgazdaságban az Egyesült Államok teljesíthet jobban, de ha a dollár jelentősen erősödik, akkor az visszafordíthatja a növekedést. Mfor.hu tudósítás.

Reális lehet a 15-20 milliárd eurós IMF-hitel

"Reményeink szerint talán március közepére megszülethet a megállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) egy újabb hitelkeretről, ezek a tárgyalások az egész évre meghatározzák majd a magyar gazdaság kilátásait" - mondta a Quaestor vezető elemzője a cég pénteki sajtóbeszélgetésén. 

Háda Bálint szerint reális lehet a pletykaként elterjedt 15-20 milliárd eurós hitelösszeg, mivel a következő három-négy év kötvénylejáratait tekintve egy ekkora keret nyújthatna biztonságot Magyarországnak. "Az ország jelenleg is finanszírozható, csak annak költségei okozhatnak gondot" - véli az elemző. Kiemelte: a három nagy hitelminősítő leminősítései sem okoztak különösebb hatást a kötvénypiacon, mivel aki akarta, az már a leminősítések előtt itthagyta a magyar piacot. 

"A gazdasági növekedéssel kapcsolatban két fő kockázat van: az egyik a német gazdaság esetleges recesszióba csúszása, a másik pedig a forintárfolyam. Abban bízhatunk, hogy a német recesszió nagyon enyhe lehet, és gyors lehet a kilábalás. Ha az IMF-megállapodás kedvező fogadtatásra talál külföldön, akkor van arra esély, hogy a forint sem fog jelentősen gyengülni, ami a növekedés szempontjából rossz hír" - emelte ki Háda. Hozzátette: idén arra sem számíthatunk, hogy a mezőgazdaság megmenti majd a növekedést, hiszen erre nem lehet tervszerűen építeni, és az időjárás sem arra utal, hogy újabb jó termésre számíthatunk. 
A forintárfolyammal kapcsolatban a Quaestor szerint az lenne a legoptimistább forgatókönyv, ha 280-290-ig vissza tudna erősödni a forint az euróval szemben. Ott eldőlhetne, hogy folytatódik-e a további erősödés, vagy újra a 300 felé fordul az árfolyam. 

A bizonytalan növekedési kilátások és a gyenge forint miatt jelentősen megnehezedhet az államadósság csökkentése. A magyar gazdaság a várhatóan mérséklődő külső kereslet és továbbra is visszafogott fogyasztási hajlandóság mellett legjobb esetben is stagnálhat, a hitelezésben sem számítanak javulásra és a munkanélküliség ismét emelkedhet - hangzott el a pénteki sajtóbeszélgetésen. .

"Szóba került a jegybanki tartalék felhasználása a gazdaságösztönzésre, szerintünk ez azért lene rossz döntés, mert a világban bármikor jöhetnek olyan sokkok, melyek megnehezítik a finanszírozást, és akkor szükség lehet a tartalékra. A kötvénypiacon szerintünk az év második felében lehet hozamcsökkenés, nyárig várhatóan kismértékű hozamemelkedés vagy stagnálás jön majd" - mondta Háda Bálint. 

Idén nyáron sem kell drachmát váltani a görög nyaraláshoz

A világgazdaságban a Quaestor arra számít, hogy Ázsiát leszámítva a két nagy gazdasági centrum közül az Egyesült Államok teljesít majd jobban. A tengerentúlon az év egyik meghatározó eseménye az őszi elnökválasztás lesz, melyen Obama elnök egyelőre rosszul áll, hiszen történelmi mélypont közelében van a népszerűsége. Háda Bálint szerint érdekes helyzet adódhat elő Amerikában, ha idén megint emelni kell az államadósság-korláton, vagy olyan döntéseket kell meghozni, melyek konszenzust igényelnek. 
Az elemző kiemelte, hogy az amerikai lakossági fogyasztás éppen kezdene beindulni, de ez továbbra is elsősorban költségvetési intézkedésekre épül, mint például az adókedvezmények tavalyi átütemezése az idei évre. Háda szerint az amerikai gazdaság szempontjából kulcsfontosságú lehet a dollár árfolyama, ugyanis ha tovább erősödik a deviza az euróval szemben akár a sokak által várt 1,20-as szintig, akkor az az export romlása miatt akár vissza is fordíthatja a növekedést. 

"Aki az idén Görögországba tervez nyaralást, annak szerintünk továbbra is azzal kell számolnia, hogy eurót kell váltania, nem pedig drachmát. Egy irányított csődre van esély, de szerintünk Görögország kontrollálatlan államcsődje senkinek nem érdeke, mert veszélyes folyamatokat indítana el Európában. Azzal számolunk, hogy nem csak idén, de 2013-ban is fennmarad a jelenlegi európai államközösség" - mondta Háda Bálint. 

Sőt, a Quaestor elemzője szerint a görögök kilépésénél reálisabb forgatókönyv az, hogy a lisszaboni szerződés módosításának megvétózásával Nagy-Britannia fokozatosan eltávolodik az EU-tól, ami akár a szigetország kilépéséhez is vezethet hosszabb távon. 

"Európában kulcsfontosságú esemény lesz a tavaszi francia elnökválasztás, ugyanis a jelenlegi helyzet szerint Sarkozy ellenfeleinek politikája lassítaná az európai integrációt, ami ronthatja a befektetők bizalmát" - véli Háda. Az elemző hozzátette: a részvénypiacokon is arra számít, hogy az amerikai tőzsdék felülteljesíthetik Európát, utóbbi esetében csak akkor indulhat be a növekedés, ha Kínában ismét elindul felfelé a gazdaság.
 
Beke Károly
 
mfor.hu 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!