Az elemzés szerint az általánosan alacsony kamatokat kínáló környezetben viszonylag magas hozamokkal kecsegtető magyar kötvénypiac befektetési szempontból a térség egyik legígéretesebbje. A kötvénybefektetések feltételei jelenleg kedvezőek, mivel a gazdaságra gyakorlatilag nem nehezedik inflációs nyomás. Stabil, vagy esetleg erősödő forint árfolyam mellett a Magyar Nemzeti Bank csökkentheti a jegybanki alapkamatot, ami kedvezően hatna a kötvénypiacok alakulására. Az MNB-nek meg is van az ehhez szükséges mozgástere, amit azonban kockázati tényezőként szűkíthet a kormány és a jegybank között kialakult konfrontáció.
További kockázati tényezőként egyelőre nyitott kérdés, hogy megbirkózik-e a kormány - esetleg az EU, az IMF és a Világbank segítségével - a strukturális átalakításokat hátráltató olyan komoly nehézségekkel, mint lanyha gazdasági növekedés, a magas államháztartási hiány, illetve a nagy külföldi adósságállomány, valamint a nemzetközi befektetői bizalom helyreállítása és ezzel párhuzamosan a kockázati prémiumok leszorítása. Hosszú távon azonban a deviza- és államkötvény befektetések egyaránt vonzóak - idézi az elemzés Ronald Schneidert, a Raiffeisen Capital Management fixed income-alapokkal foglalkozó alapkezelőjét.
Az elemzésben kiemelik, hogy folytatódik a tőkebeáramlás, változatlanul nagy a kereslet a feltörekvő piaci kötvények iránt, bár a hozamok világszerte jelentősen elmaradnak a néhány évvel ezelőtti szintektől. A feltörekvő piacok devizáinak a gazdasági környezete továbbra is volatilis és nagymértékben függ a rövid távú kockázati megítéléstől. A görög válságot követő átmeneti növekedés után a feltörekvő piacok kötvényeinek hozamprémiuma is ismét csökkenni kezdett. A legjobb kilátásokkal továbbra is a helyi devizákban jegyzett ázsiai papírok bírnak, elsősorban a helyi devizák hosszú távú felértékelődési kilátása miatt, de a kelet-európai állampapírok és az euróban jegyzett kötvények hozama is változatlanul vonzó.
Európa
Az elemzők szerint az euró védelmében májusban létrehozott alap ellenére a rosszabb fizetőképességű EU-tagországok államkötvényeire (Portugália, Írország) nagy nyomás nehezedik. A kötvénypiacok Görögország esetében 10-20 éven belül államcsőd vagy átszervezés lehetőségét árazták be. Az euróövezetben a befektetők német államkötvényekbe menekítik eszközeiket. A 10 éves futamidejű német államkötvények hozamai 2,5 százalék alatt alakulnak, sőt időnként a 30 éves futamidejű értékpapírok hozamai is 4 százalék alá süllyednek. A piacok tartósan alacsony inflációt, sőt deflációt áraznak be. Kérdéses, hogy ezek a hozamok megfelelő mértékben ellensúlyozzák-e a hosszú távú inflációs kockázatokat.
A hosszú lejáratú értékpapíroknál nem zárható ki a hozamok enyhe emelkedése, amennyiben a jelenlegi befektetői menekülési" hullám alábbhagy. Jelenleg semmilyen jel nem utal arra, hogy az euróövezetben komolyabb kamatemelkedés következne be.
A vállalati kötvények az alacsony hozamokat biztosító euró-államkötvények alternatívájának számítanak, ezért keresettek is. A német referencia állampapírokhoz képest a vállalati kötvények változatlanul vonzóak, bár abszolút hozamuk a nagymértékben visszaesett vállalati eredmények miatt lecsökkent. A vállalati kötvények magasabb kockázatot hordoznak, ami akkor okozhat gondot, ha az euróövezetben egyes országok államháztartásai körül ismét megsokasodnak az újabb válságokra utaló jelek.
USA
Az amerikai kötvényekkel kapcsolatban aláhúzzák, hogy USA hosszú lejáratú államkötvényeinek árfolyamai a deflációs félelmek és a biztos befektetésekbe való menekülés miatt nehézkesen alakuló konjunkturális növekedés miatt április óta emelkedtek. Az elmúlt hetekben az árfolyamok lefelé korrigáltak, de ez nem jelenti a trend fordulatát. A kamatemelési várakozások a gyenge konjunktúra hatására a távolabbi jövőbe tolódtak ki. A Fed kifejezetten laza monetáris politikája ellenére csak nagyon gyenge gazdasági növekedésre van kilátás. A magas eladósodottsági mutatók, valamint a nehéz ingatlan- és munkaerő piaci helyzet miatt a lakosság fogyasztási hajlandósága alacsony. A gazdasági növekedési várakozások csökkentek, felerősödött a "második recesszióhoz" kapcsolódó spekuláció. A strukturális nehézségek miatt az elkövetkező években csak mérsékelt, átlag alatti növekedéssel lehet számolni, amely 2011-ben várhatóan még a 2 százalékot is alig éri el, és az Egyesült Államokban újabb mentőcsomagok sem gazdaságilag, sem politikailag nem kivitelezhetőek.
MTI