A héten továbbra is felfelé mozdultak a vezető piacok indexei, ráadásul az USA piacok ki tudtak törni a hosszú hónapok óta fennálló kereskedési sávból. Bár a makroadatok többsége is hozta a várakozást, sőt több a várakozásnál is jobb lett, a Raiffeisen elemzői szerint az emelkedés fő mozgatórugója a jegybankok által kommunikált újabb kvantitatív lazítások. A piac a FED részéről nagyságrendileg 1000 milliárd dolláros csomagot vár, amely azonban könnyen lehet, hogy a szavakon túl már nem lesz ennyire bőkezű, így később csalódást okozhat, vélik a Raiffeisennél.
Rövid távon azonban továbbra is pozitív hatással lehet még a piacra. A további emelkedéshez a jelenlegi szintekről és a jelenlegi optimista hangulatban azonban szükség van egy jó gyorsjelentési szezonra, amely igazán a jövő héten indul be. A vállalatvezetők 6-12 hónapos várakozásai lehetnek fontosak, fontosabbak mint maguk a negyedéves számok.
A piac tehát felfelé tört ki a sokszor említett kritikus kereskedési sávból (1122-1150) az S&P indexben, technikai szempontból jelentős teret nyitva meg felfelé. A Raiffeisen szerint ezek a piaci szintek nem indokolhatóak meg a fundamentumokkal, ugyanakkor nem érdemes ilyen lendülettel szembe szállni, sőt akár meg lehet(ett) próbálkozni a kitörésre spekulatív long pozíciókat is nyitni. Mindez egészen addig élhet, amíg a piac a kitörési szint felett van (1150).
A hazai piacon az OTP, immáron nemzetközi hátszéllel, megerősítette kitörését, a tér elvileg 5650 körüli szintig nyitva. Spekulatív long pozíció ebben a papírban is megkockáztatható addig, amíg kint él a kitörés és ez a papír is 5300 fölött van. Rövid távon azonban igen túlvett, amely némileg foghatja az emelkedést.
Egyelőre kérdéses a Mol mennyire tud profitálni a nemzetközi hangulatból. Az első komolyabb ellenállást 21500 környékén találjuk, amelynek áttörésével vissza tudna kerülni emelkedő trendcsatornájába. Ezen szint alatt viszont marad a negatív kép. A cég számára jelenleg kedvezőtlen a dollár ilyen mértékű gyengülése, illetve lapértesülések szerint biztosra vehető a Robin Hood adó valamilyen mértékű meghosszabbítása. A Raiffeisen szerint egy "mérsékelt" elvonás már be is épült az árakba, legalábbis egy a korábbiakkal megegyező energetikai adó. Egy ennél nagyobb mértékű adó bejelentése azonban negatív piaci reakciót válthatna ki.
A hét híre a Richterhez kapcsolódik, amely felvásárolta a svájci PregLem nevű nőgyógyászati rendellenességek illetve meddőség kezelésére szakosodott gyógyszeripari vállalatot. A Raiffeisennél alapvetően pozitívan ítélik meg a tranzakciót, rövid távon azonban már nem várnak további érdemi felülteljesítést a hír kapcsán, amely ismét feltolta régóta fennálló emelkedő trendcsatornájának tetejére.
Ismét úgy tűnik, kudarccal zárul az Egis kereskedési sávból való kitörésének kísérlete. Egyelőre nem látni azt a katalizátort, amely a kitörést támogathatná. Elsősorban a BUX átsúlyozásnak lehetett köze az emelkedéshez, mely hatás azonban megszűnt.
Az MTelekomban az ellenállás felfelé 670, e felett lehetnénk optimistábbak, bár érdemi tér ennek áthaladása esetén sem nyílik még. Ráadásul korábban letörte rövid távú emelkedő trendjét és sajtóhírek szerint a telekom adó is bizonyos, amely miatt ismét aggodalmak lehetnek az osztalékkal kapcsolatban. Lefelé 650 a kulcstámasz, olvasható a Raiffeisen heti elemzésében.
mfor.hu