A forint stabilan tartja magát az euróval szemben a 270-es szint környékén. Az MNB a vártnak megfelelően 50 bázisponttal, 7,5 százalékra vágta az alapkamatot hétfőn, ez komolyabb piaci turbulenciát nem okozott (sőt kisebbet sem, attól eltekintve, hogy a döntés előtt egy hajszálnyival gyengült, a döntést követően pedig erősödött a forint) - vázolják fel szerdán kiadott elemzésükben a Raiffeisen szakemberei.
"Mit lehet gondolni a kamatpályáról és ennek fényében a forintról?" - teszik fel a kérdést a szakemberek. Az elemzői kör megosztott, az elemzők fele szerint óvatos lesz a jegybank és lassabb tempóra kapcsol, az elemzők másik fele szerint pedig fennmarad a gyors kamatvágások sorozata.
Nos, ami a külső körülményeket illeti, a várt őszi tőkepiaci korrekció nem igazán látszik megvalósulni, egyre inkább valószínű, hogy komolyabb piaci kockázatoktól nem különösebben kell tartanunk - egyelőre. Azonban ami késik, nem múlik: a korrekció 2010 első negyedévében várható.
A realitások tükrében túlontúl optimista értékelések jelennek meg számos külföldi befektetési ház részéről a magyar gazdaság állapotáról. Túl sok kockázatot áraznak ma ki a befektetők – egy negatív fuvallat jelentős kockázati felár-növekedést generálhat. Éppen ezért okosabb volna a monetáris tanács részéről, ha ennek szellemében lassítana a kamatcsökkentés tempóján, nehogy fél éven belül újabb drasztikus kamatemelésre kényszerüljön.
Mi az utóbbira tippelünk: ehhez a jövőképhez pedig egy stabil forintárfolyam-pálya rendelődik: fenntartjuk 270-es decemberi, illetve 285-ös márciusi EUR/HUF célárfolyamunkat.
Kedd reggel egyébként a 270-es kulcsszint környékén tartózkodott a forint az euróval szemben, azaz egyelőre továbbra sem látszik egyértelmű irány innen. A dollár jegyzése 184,73-nál állt, a svájci frankért pedig 178,74 forintot kellett adni.
Technikailag a forint a világoskékkel jelölt gyengülő trendcsatornájából szépen lassan kioldalazott a 23,6 százalékos Fiboacci-szintet (270) ölelve. Látható, hogy a mozgóátlagok (zöld 50 napos és narancs 100 napos) egyre inkább nyomás alá helyezik az árfolyamot. Ez a szint jelentős ellenállásnak bizonyul dél felé.
Ha ezt áttörné, akkor újra a korábbi mélypontoknál találhatná magát a forint. A technikai indikátorok jelentősen egyik irányba sem mutatnak. A további jó hangulat fennállása mellett a forint átmenetileg erősödhet, ahonnan majd egy újabb gyengülés veheti kezdetét.