4p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Rövid távon nem javasolnak magyar részvénypiaci kitettséget a Raiffeisen Bank elemzői: egyrészt a görög adósságválság miatti negatív hangulat a hazai papírokra is rányomta bélyegét, másrészt a héten több kormányzati bejelentés is borzolta a kedélyeket.

Negatív hangulat uralkodott a mögöttünk álló héten a piacokon. A figyelem ismét átterelődött Európára és azon belül is Görögországra. Emellett a makroadatok továbbra is egyértelmű romlást mutatnak, ennek azonban már egyre kisebb hatása van a piacra, egyre inkább háttérbe szorul a nyersanyagpiaci korrekció is - olvasható a Raiffeisen Bank heti részvényelemzésében.

"Így a következőkben várhatóan a görög problémákra adott válaszok irányíthatják a hangulatot, egyre inkább előtérbe került már a puha átstrukturálás lehetősége is" - emelik ki a bank szakemberei. Amíg azonban nem kap a piac legalább némi iránymutatást a döntéshozóktól, nyomás alatt maradhat - teszik hozzá. Szerintük a jelenlegi negatív trend továbbra sem elégséges ahhoz, hogy a középtávú emelkedő trendet megtörje, de nőtt a letörés veszélye.

A hazai piacon még fokozottabb volt a nyomás, miután több negatív üzenetű kormányzati bejelentés is történt. Leginkább az OTP volt a szenvedő alanya ezeknek a hatásoknak - olvasható az elemzésben. A piac egyértelműen a kormány és a bankok között kötendő, többek között a devizahitelesek megsegítését szabályozandó megállapodás körüli bizonytalanságot értékelte negatívan, ami miatt a papír már a nemzetközi hangulat beborulása előtt is esett.

"Ahogyan azt már több papírnál (ld. gyógyszergyártók) is láthattuk a negatív kimenetelekkel veszélyeztető bizonytalan helyzet az, amit a legkevésbé tolerál a piac" - hangsúlyozzák a Raiffeisen elemzői. A pénteki hírek alapján jó esélyt látnak rá, hogy pont kerüljön a devizahitelesek ügyére a jövő héten, azonban a nemzetközi hangulat alakulását is figyelembe véve a rövid távú kilátások érdemben romlottak, különösen ha a technikai szempontokat is figyelembe vesszük.

A bankpapír szignifikánsan törte rövid távú emelkedő trendjét, immáron 6000 forint alatt tartózkodik és akár 5700-ig is adott a tér az esésre. Rövid távon optimisták legkorábban 6000 felett, de inkább 6150 fölött lehetnénk csak. A gyorsjelentés és az azt követő menedzsment kommentárok nem tartalmaztak érdemi eltérést a korábbi várakozásokhoz képest. "Hosszú távú vételi ajánlásunkat fenntartjuk a papírra, melyet jelentős részben a javuló hazai makró pályára alapoztunk, rövid távra azonban most nem ajánlható már a pozíció tartása" - javasolják az OTP-vel kapcsolatban.

A Mol, amely szintén a várakozásoknak megfelelő eredményeket publikált a héten 22 500-as támaszait teszteli, amelyek törése 21 500-ig nyitná a teret. Jelenleg nem ajánlott a támasz megvétele - szól a szűkszavú értékelés.

A Magyar Telekom miután törte 550 körüli szintjeit stagnálást mutatott a héten, továbbra is nyitva a tér azonban az 510-520-as szintekig elvileg. Amíg 550 alatt van a papír alapvetően negatív képről beszélhetünk.

Estek a gyógyszergyártók is a héten, miután a kormányzat hivatalosan is bejelentette az extra adók emelését a szektor számára. A támogatott termékek forgalma után fizetendő adó 12 százalékról 20 százalékra, az orvoslátogatói díjak pedig évi 10 millió forintra, a duplájukra nőnek.

Bár a hírek kedvezőtlenek mégis a részvényárfolyamra nehezedő nyomás csökkenésére számítanak a Raiffeisennél hosszabb távon. Ugyanis a piac legalább tud számolni egy pontos forgatókönyvvel, ráadásul ami véleményük szerint már beárazásra is került, szemben a korábbi folyamatos bizonytalansággal.

A Richterben a 36 000-es szint az utolsó érdemi támasz, ami egyelőre tart. Amennyiben mégis törik, legalábbis technikai szempontból újabb jelentősebb tér nyílhat lefelé (akár 32 000-ig). Az Egisben hasonlóan veszélyes szint csak 18 000-nél van, így itt kevésbé kritikus a helyzet technikai szempontból most, sőt a 19 000 is nyújthat némi támaszt.

Amennyiben később kiderül, hogy legalább részben megmarad a K+F költségekkel szembeni leírhatósága az extra adóknak, az pozitívan hathat majd az árfolyamra, erre spekulálni azonban most még nem érdemes. Rövid távra tehát most nem ajánlható kitettség a hazai piacon - zárul a Raiffeisen elemzése.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!