A Fidesz teljesen ignorálta a Svájcból érkező jó híreket
A hét elején felülteljesítés jellemezte a hazai piacot, miután a svájci jegybank bejelentette kedden, hogy 1,20-nál rögzíti a CHF-et az EUR-ral szemben. Az alacsonyabb árfolyam mind a hazai hitelportfólió minőségre, mind pedig a hazai gazdaságra pozitív (értsd kevésbé negatív)hatással van.
"Ezt a hatást azonban teljesen ignorálta és jelentős zuhanást okozott a Fidesz pénteki bejelentése, mely szerint a devizaadósoknak lehetőségük lehetne végtörleszteniük hiteleiket 180 forintos CHF és 250-es EUR árfolyam mellett, az ebből adódó veszteségeket pedig a bankoknak kellene viselniük" - vélik a Raiffeisen szakemberei.
Az OTP devizaalapú lakáshitel állománya 950 milliárd forint volt a második negyedév végén, s ennek jó része svájci frank alapú. 100 százalékos végtörlesztés esetén 200 milliárd körüli árfolyamveszteség érhetné az OTP-t számításaink szerint, részvényenként 715 forint, egyéb a korai visszafizetésből adódó veszteségeket nem számítva. Ám ekkora visszafizetési arány igen messze van a realitástól, maga a kormány is 20 százalékkal számol a nyilatkozatok szerint (hasonló logikával 143 forint részvényenként).
Előbbiek csak javaslatok még, további részletek a vasárnapi döntés után várhatóak. A pénteki mozgások alapján azonban kijelenthető, hogy a reálisan várható veszteségnél nagyobb mértékben esett az OTP pénteken (- 448 forint), sőt több más hazai papír is mélyrepülésben volt. A bejelentés tehát egyértelmű negatív visszhangra talált a befektetők körében, így más részvényekre és eszközkategóriákra is átterjedt (forint, kötvények) a növekvő bizonytalanság miatt.
"A további mozgás igen erősen függhet a vasárnapi bejelentésektől, amennyiben a felvázolt formában fogadják el további erős alulteljesítés lehet. Az OTP-ben lefelé a 3600 körüli szintek jelentenek némi támaszt, ezek után technikai szempontból a 3000 körüli árfolyamok kerülhetnek célkeresztbe fenti negatív szcenárió esetén" - vélik az elemzők a bankpapír kilátásairól.
A Mol, amelyben pár napja még a felfelé való kitörés lehetősége is fennállt (hasonlóan az OTP-hez) szintén lefelé esett ki kereskedési sávjából, támaszok 14 700-15 000 körül, alatta ebben a papírban is jelentős mélység technikai szempontból. Itt a hazai eszközökkel kapcsolatos hangulat romláson felül az is negatívan hatott, hogy megnövekedett az esélye annak, hogy az EU további szankciókat vezet be Szíria ellen, pontosabban a szíriai befektetésekre vonatkozóan.
A Magyar Telekom is átesett az 500 forinton, negatív szcenárió esetén 465 körül vannak támaszok. Forint gyengüléssel és hozam emelkedéssel párosulható negatív szcenárió esetén szintén jelentős eladói nyomás jöhet.
A Richter maradt korábbi kereskedési sávjában 33 500-36 000 között, rövid távon kockázatot jelenthetnek a gyógyszerkasszával kapcsolatos további kormányzati bejelentések szeptember vége felé. Hatványozottan igaz ez az Egisre, amely a pénteki események után tovább zuhant, de még nem tekinthető elesettnek a 14 500-as támasz szint.
Továbbra is Európa a fókuszban
Borús hangulat jellemezte a hét első felét a nemzetközi piacokon, amelyet csak mérsékelt enyhülés követett, elsősorban a tengerentúlon. Továbbra is elsősorban az európai aggodalmak dominálnak, ahogyan az jól látható az európai és amerikai piacok eltérő teljesítményéből is. Ugyanakkor Németország Alkotmánybírósága végül is nem vétózta meg az ország részvételét a mentőcsomagokban, Olaszország további megszorításokat fogadott el és Görögország is ígéretet tett, hogy felgyorsítja kiigazító programját, miután kiderült, a megállapodáshoz képest elmaradásban vannak az adósság lefaragásában, mely az EU-val való tárgyalások megszakadásához vezetett - olvasható a Raiffeisen Bank heti részvénypiaci elemzésében.
Az európai hírek mellett a jövő héten az amerikai konjunktúra-adatok lehetnek a figyelem középpontjában, amelyektől alapvetően felfelé pattanást várnak az előző havi mélyrepülést követően. Emellett egyre közeledünk a szeptember 20-i Fed-üléshez, amely némi támaszt adhat, habár a QE3-mal kapcsolatos várakozások némileg enyhültek.
Amennyiben nem érkeznek újabb váratlan negatív hírek Európából az e heti szintek környékén mozoghat az S&P index, amely megőrizte rövid távú emelkedő trendjét, miután a fontos 1150-es szintek kitartottak. Azonban a volatilitás továbbra is igen magas, és jelentős kockázatok vannak Európában, amely óvatosságra int, így érdemes lehet a partvonalon maradni. Felfelé a következő ellenállás a korábbi lokális csúcs lehet 1230-nál. Az európai tőzsdék továbbra is rosszabbul teljesíthetnek.
mfor.hu