A héten biztató makroadatok jelentek meg világszerte, melyek tovább táplálták az optimizmust a tőzsdén. Ráadásul belátható időn belül kezdődik az első negyedéves gyorsjelentési szezon Amerikában, ilyenkor pedig a fontos vállalati számok előtt mindig meghúzzák kicsit az indexeket - hívja fel a figyelmet a Raiffeisen elemzése.
A jövő héten alig lesz makroadat az eheti adatdömpinget követően. A figyelem elsősorban a Fedre irányulhat viszont, egyrészt közzéteszik legutóbbi jegyzőkönyvüket, másrészt több Fed-tag is beszédet tart. A fókuszban leginkább az lehet, a javuló makroadatok és valamelyest növekvő inflációs félelmek, illetve az EKB várható szigorításának fényében mit terveznek a QE2 júniusi befejezése után. "Nem számítunk azonban arra, hogy érdemi hangulatváltozás álljon be a következő héten, a piacok várhatóan tovább fognak emelkedni" - emelik ki a bank szakértői.
Kivette az emelkedésből a részét a hazai piac is. Az OTP 5500 fölött, a pénteki napon erősebb teljesítményt is nyújtott. Figyelembe véve, hogy a pozitív hangulat fennmaradását valószínűsítjük, ez a papír is emelkedhet tovább, de az elemzők fenntartják azt az álláspontjukat, hogy jelenleg nem ezen papíron keresztül érdemes ezt meglovagolni. Legoptimistább esetben 6000-ig mehet.
Új csúcson zárt a Mol, meghaladva a 24 500-at. Túlvettségről azonban nem beszélhetünk, technikai szempontból jelentősebb tér nyílt felfelé, így a Raiffeisennél látnak még lehetőséget a további emelkedésre. A kedvező hangulat és magas olajár kombinációja továbbra is igen kedvező a papír számára. Az egyetlen, ám igen komoly kockázati faktor, amennyiben a szíriai helyzet olyan mértékben romlik, hogy Líbiához hasonlóan itt is fel kell függeszteni a termelést. Az INA-n keresztül a Mol-csoport termelésének tavaly még csak 4 százalékát adta, idén azonban már nagyságrendileg 10 százalékát kéne, hogy adja, így akár hevesebb áreséssel is reagálhatnak a befektetők, amennyiben ez bekövetkezik. Összehasonlításképpen az OMV, amelynek hasonlóan 10 százalékát érintette a líbiai kutak leállása, nagyságrendileg 15 százalékot esett, hozzá kell tenni azonban, egy alapvetően kedvezőtlenebb hangulatban. Egyelőre azonban nem számítanak ilyen kimenetelre, a híreket azonban érdemes figyelni - intenek óvatosságra az elemzők.
Oldalazást mutatott az Magyar Telekom a héten, egyelőre nem tudott bekapcsolódni az emelkedésbe. Amennyiben azonban
fennmarad ez a hangulat, lehet még pár erős napja az osztalékfizetés közeledtével, így tartható a long pozíció.
Fordulat látszik a gyógyszergyártókban, elsősorban a Richter esetében, amelynek sikerült áttörnie a kritikus 39 000-es ellenállást, ezzel pedig ismét javultak a papír kilátásai. A 41 000-42 000-es sáv masszív ellenállási zóna, egyelőre addig juthat rövid távon. Hosszabb távra befektetők azonban már bátrabban szállhatnak be ezután a fordulat után, és rövid távra spekulálók bátrabban vehetik meg az eséséket.
A kisebbik gyógyszergyártó, Egis is tudott emelkedni. Itt azonban kevésbé optimisták a bank szakemberei, nem várják jelentősen feljebb. "Ne feledjük, a gyógyszerkasszával kapcsolatos intézkedések lényegesen érzékenyebben érinthetik, mint a Richtert. Amíg nincs tisztán látásunk azzal kapcsolatban, mekkora elvonással számolhatunk, kedvező árazása ellenére sem ajánlható vételre a papír" - figyelmeztetnek.
mfor.hu