5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

418,44 milliárd forintra nőtt a Magyar Telekom nettó adóssága 2014. szeptember végére.

Csütörtökön hajnalban tette közzé a 2014-es harmadik negyedévére vonatkozó gazdálkodási adatait a Magyar Telekom. Ugyan a társaság minden főbb soron „megverte” a piaci elemzők konszenzusát, az adózott kivétel eredményével ez a teljesítmény visszaesés az egy évvel korábbiakhoz képest. Ráadásul a társaság nettó adóssága 418,44 milliárd forintra nőtt, ami 44,6 százalékos, korábban nem látott nettó adósságrátát jelent. Ez az arány és változás kifejezetten kedvezőtlen azoknak a részvényeseknek, akik a fizetett osztalék miatt vásárolnák a Telekomot, hiszen a menedzsment irányelve az, hogy amíg ez a mutató 40 százalék felett van, a társaság nem fizet osztalékot.

Ráadásul a pénzügyi jelentés szerint ebben az adósságszintben egyelőre csak a frekvencia licensszel kapcsolatos 58,65 milliárd forint van benne, de nem tartalmazza a jövőben éves frekvencia díjak jelenértékének aktiválását. Ez utóbbi egy körülbelül 39 milliárdos összeg, amelyet az idei év utolsó negyedévében könyvelnek majd le.

Jó hír viszont, hogy a Telekom július és szeptember között 23,5 milliárd szabad cash flowt „termelt”, ennél magasabb háromhavi „pénzteremtésre” 2012 harmadik negyedéve óta nem volt képes. Így az első 9 havi cash flow 24,2 milliárd forintra nőtt. A pozitív változás a működőtőke javulásának köszönhető, ami egyrészt a 2014-ben a 2013-as szintnél 13 milliárd forinttal kisebb mértékben növekvő részletre való értékesítés valamint a faktorált és így már pénzügyi cash flownak számító szállítói szerződések következménye.

A Telekom az utolsó 3 hónapban egyébként a tőle elvárt számokat prezentálta, minimálisan meghaladva az elemzői várakozásokat. Jó hír, hogy 2013-hoz képest a bevételek csak kis mértékben csökkentek, a hang és az RI/IT (rendszerintgeráció/IT) szolgáltatásokból származó bevételek csökkenését ellensúlyozta a mobilinternet és a TV bevételek növekedése, valamint a mobil készülékértékesítési bevételek emelkedése.

A bruttó fedezet 1,4 százalékos csökkenése a társaság szerint elsősorban a követelésekhez kapcsolódó értékvesztés emelkedése okozott. Ez egyrészt az eszközértékesítésből származó követelésekhez kapcsolódott, másrészt 0,9 milliárd forint a T-Systems egy jelentős ügyfeléhez kapcsolódó követelés elengedés következménye.

A személyi jellegű költségek 2,8 milliárd forinttal nőttek a harmadik negyedévben az előző év azonos időszakához képest, elsősorban az anyavállalatnál végrehajtott létszámcsökkentési programhoz kapcsolódó 3,7 milliárd forint végkielégítési költség következtében, míg az előző év azonos időszakában 1,5 milliárd forint létszámcsökkentéshez kapcsolódó költség merült fel.

A fentiek miatt az EBITDA 5,2 százalékkal 51,9 milliárd forintról 49,2 milliárdra csökkent, elsősorban a követelések értékvesztésének emelkedése és a végkielégítési költségek növekedése miatt.

Az értékcsökkenési és amortizációs költségek 27,4 milliárd forintról 25,0 milliárd forintra csökkentek, mivel az új, illetve meghosszabbított licenszekkel és az aktivált éves frekvencia díjakkal kapcsolatos magyarországi értékcsökkenés és amortizáció növekedését ellensúlyozta egyes eszközök, mint például a rádió berendezések meghosszabbított hasznos élettartama miatti kisebb értékcsökkenési leírás.

A nettó pénzügyi költségek 9,2 milliárd forintról 6,6 milliárd forintra csökkentek, elsősorban az alacsonyabb nettó árfolyamveszteségnek köszönhetően, mivel 2014. harmadik negyedévben a forint árfolyama nagyjából változatlan volt, míg 2013. harmadik negyedévben a forint 1,1%-kal gyengült az euróval szemben, ami árfolyamveszteséget okozott.

Ez utóbbi két tétel, vagyis a kisebb amortizációs és alacsonyabb nettó pénzügyi költségek ellensúlyozni tudták az alacsonyabb EBITDA-t, így a Telekom részvényeseire jutó eredmény (nettó eredmény) 9,3 milliárd forintról 10,7 milliárd forintra nőtt.

Kedvezőtlen hír azonban, hogy a beruházás tárgyi eszközökbe és immateriális javakba (Capex) 63,8 milliárd forinttal, a 2013. első kilenc havi 117,4 milliárd forintról 53,6 milliárd forintra csökkent 2014. első kilenc hónapban. A jelentős csökkenés elsősorban az újonnan megvásárolt frekvencia licenszekhez kapcsolódó költségeknek tulajdonítható, mivel ezek 2014. harmadik negyedévben még nem kerültek könyvelésre, ugyanakkor a 2013. harmadik negyedévi Capex tartalmazott 38 milliárd forint összegben magyarországi frekvencia licenszek meghosszabbításáért fizetett díjat, továbbá 17,3 milliárd forint összegben a jövőbeni éves frekvencia díjak jelenértékének aktiválását.

Mindezek, valamint a 2013-ban könyvelt 3,1 milliárd forint macedón spektrum licensz díj nélkül számolva a Capex 5,7 milliárd forinttal, a 2013. első kilenc havi 59,3 milliárd forintról 53,6 milliárd forintra csökkent 2014. első kilenc hónapban, elsősorban annak következtében, hogy a bérelt IPTV set-top boksz szerződésekben változás történt, ami pénzügyi lízing Capexet okozott 2013-ban.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!