"A rendkívüli események gyakran éppen részvényvásárlásra teremtenek lehetőséget" - mondta hétfőn Buffett. "Az újjáépítés jó ideig eltart majd, de a történtek nem változtatják meg a japán gazdaság jövőjét. Ha lennének japán részvényeim, biztosan nem adnám el őket" - nyilatkozott a világ harmadik leggazdagabb embere Dél-Koreában, ahol a vállalatbirodalmához tartozó egyik helyi gyárat látogatta meg.
A különleges üzleti érzéke miatt omahai bölcsnek is nevezett 80 éves szakember, a Berkshire Hathaway holding vezetője nem az egyetlen, aki lehetőséget lát a tokiói tőzsde lejtmenetében. A 225 válogatott részvény Nikkei mutatója a múlt héten 10,22 százalékkal esett, a gyengülés 350 milliárd dollárnyi piaci tőkeértéket semmisített meg. A szélesebb, több mint 1.500 részvényt reprezentáló Topix mutató 9.3 százalékkal gyengült, 830,39-en fejezte be a múlt hetet, a Goldman Sachs amerikai befektetési bank elemzői szerint azonban 12 hónapon belül túllépi az 1.000 pontos határt.
A svájci UBS elemzői már a múlt kedden jelezték, hogy túlzottnak tartják a japán tőzsdemutatók gyengülését, Dylan Grice, a francia Bank Socité Générale elemzője pedig arról írt a befektetőknek szétküldött egyik múlt heti hírlevélben, hogy eljött az idő a beszállásra. "A japán részvényárfolyamok igen kedvező szintet közelítettek meg" - írta az elemző.
Hétfőn szünnap volt a tokiói tőzsdén, így legkorábban kedden derülhet ki, hogy beválnak-e a jóslatok. Mindenesetre az ázsiai tőzsdék többségén megindult a korrekció, a szöuli Kospi index például 1,13 százalékos emelkedéssel zárt hétfőn, a hongkongi Hang Seng index 1,2 százalékkal, a szingapúri Strait Times Index pedig 1,1 százalékkal emelkedett.
MTI