Az utóbbi hetekben egyre többet hallani az eurózóna egyes tagállamainak adósságproblémáiról, elsősorban Görögországgal, Spanyolországgal és Portugáliával kapcsolatban jelentősek a félelmek. Ha valamelyik országnak nemzetközi segítséghez kell folyamodnia, akkor az a forint számára is meghozhatja a gyengülést, a magyar deviza áttörheti az eddig kitartó fontos ellenállásokat, ami akár 280-ig is repítheti hirtelen az euró árát. Nem véletlen, hogy a kedd esti hírek szerint az eurózóna tagjai mentőövet dobnak a görögöknek.
Az mfor.hu által megkérdezett elemző a következő hetekben inkább forintgyengülésre számít, ami elsősorban a dollár erősödésével járhat együtt. Ebben közrejátszanak az eurózóna tagállamairól érkező negatív hírek, a befektetők egyre biztosabbak abban, hogy Görögországnak előbb-utóbb nemzetközi segítségért kell folyamodnia.
A kedd esti hírek szerint ennek hamarosan a részletei is napvilágot láthanak, miután az eurózóna tagjai elvi megállapodásra jutottak arról, hogy megsegítik Görögországot, amelynek jelentősre duzzadt államháztartási hiánya, és igen magas az államadóssága. A támogatás formája ugyanakkor még nem dőlt el.
Hamar eljöhet a 280
"Az utóbbi időszakban folyamatos felfelé araszolás látszik a forint piacán, azonban a 274-275-ös ellenállás eddig erősnek bizonyult, többször is visszapattant róla a magyar deviza" - vázolta fel az mfor.hu kérdésére Buró Szilárd, az Equilor devizaelemzője.
A szakember szerint ha ezt a fontos szintet sikerülne áttörni, akkor ott sok stop-loss megbízás aktiválódna, ami hamar megint 278-280-ig repíthetné az euró árfolyamát. "Az utóbbi időszakban az volt megfigyelhető, hogy a dollár erősödésével párhuzamosan gyengült a forint, a múlt hét végén is akkor mentünk el a 275-ös szintig, amikor az amerikai deviza jelentősen erősödött. Véleményünk szerint a további irány is a dollár izmosodása felé mutathat, azaz a kilátások nem túl kedvezőek a magyar fizetőeszköz számára sem" - tette hozzá az elemző.
Az utóbbi hetekben egyre erősebbek az eurózóna egyes tagállamai felől érkező adósságproblémák, elsősorban a görögök esetleges bedőlése fenyeget. A görög pénzügyminiszter eddig rendre cáfolta azokat a híreket, hogy nemzetközi segítséget kérnének, azonban a szakemberek szerint előbb-utóbb eljut oda az ország, hogy már nem tudja maga megoldani a problémáit. "Ha a görögök bedőlnek, akkor az lehet az első fontos szikra, melynek hatására a forint is áttörheti az említett fontos szinteket" - vélekedik Buró Szilárd.
A múlt heti gyengülés után az utóbbi napokban optimistára váltott a hangulat, a forint trendje is megfordult, a 275 helyett lassan megint a 270-es szintek vannak látótávolságban. A befektetők optimista hangulatban várják az EU vezetőinek csütörtöki találkozóját, amelytől a görög adósságrendezéssel kapcsolatos előrelépésre számítanak. "A Görögországgal kapcsolatos feszültség enyhülése várakozásunk szerint a következő napokban tovább segítheti a forint erősödését. 270 közelében viszont már ismét az euró vételét javasolnánk, mivel középtávon változatlanul a jelenleginél gyengébb forintárfolyamra számítunk" - olvasható a Raiffeisen Bank kedden kiadott heti devizapiaci elemzésében.
Nem fog ficánkolni az EKB
Az eurózóna tagállamainak egyre erősödő problémái hatására az Európai Központi Bank (EKB) a korábban tervezettnél később kezdheti el emelni a kamatot, tovább várhat a felesleges pénz kivonásával a piacról - olvasható a Bloomberg kedden megjelent cikkében.
Az Unió központi bankja várhatóan arra fog törekedni, hogy a bajba jutott országok is könnyen tudják finanszírozni adósságukat, ezért vélhetően fenntartja még jó darabig az olcsó pénz politikáját. Emellett a görög, portugál és spanyol bankok jelentősen függnek az EKB olcsó forrásaitól, a jegybank pedig valószínűleg nem akarja majd azt, hogy egy esetleges válság a pénzügyi szektorban tovább tetézze a bajokat.
"Az EKB eddig sem volt annyira rugalmas a kamat alakítását illetően, mint például a Fed. Az elmúlt években is az volt a jellemző, hogy az európai monetáris politika döntéshozói inkább megvárták a biztos jeleket, és csak utána tettek konkrét lépéseket. Éppen ezért én arra számítok, hogy az idén nem nagyon lesz elmozdulás az EKB-alapkamatban" - vélekedik Buró Szilárd.
Az előző hét meredek zuhanását követően azonban rövid távon a korrekciónak van nagyobb esélye, tehát erősödhet az euró. Ebbe az irányba mutat az EU vezetőinek csütörtöki csúcstalálkozója is, amelytől a befektetők a görög adósság konszolidációjával kapcsolatos előrelépésre számítanak - teszik hozzá a Raiffeisen elemzői.
A választás nem hordoz komoly kockázatot a forint számára
Az elmúlt hetekben a hazai parlamenti választások közeledtével egyre több nemzetközi szakember hívta fel a figyelmet a magyar helyzet bizonytalanságaira. A múlt héten például a Fitch nemzetközi hitelminősítő elemzője vélekedett úgy, hogy hazánk számára a legnagyobb kockázat még mindig az, hogy nem látszik a Fidesz konkrét gazdaságpolitikai programja.
"Szerintem nem az a fajta bizonytalanság látszik a tavaszi választásokkal kapcsolatban, mint eddig, ugyanis lényegében lefutottnak tűnik a voksolás. Éppen ezért komoly bizonytalanság nincs benne a pakliban, esetleg az lehet a kérdés, hogy a Fidesznek összejön-e a kétharmados többség" - válaszolta kérdésünkre az Equilor szakembere.