Szeptember vége óta 60%-ot esett az OTP ára, amit több okkal is lehet magyarázni. Ezek között nyilván a globális részvénypiaci pánik kívánkozik az élre, de a bankközi finanszírozás összeomlása, majd a magyar makrohelyzettel kapcsolatosan bekövetkező gyors hangulatromlás és ezzel együtt a forint gyengülése, valamint az OTP szinte összes meghatározó piacán romló eszközminőség egyaránt hozzájárult a zuhanáshoz.
AZ OTP teljes hitelállománynak 47%-a deviza alapú, ez az arány Magyarországon 45%, de a forintnál is hányatottabb sorsú hrivnyával sújtott Ukrajnában például 86%. Amennyiben a forint a 300-as szint fölé gyengülne az euróval szemben az OTP tömeges hitelbedőléssel szembesülne belföldön mind a lakossági, mind a vállalati szektorban.
Szintén fennáll annak a veszélye, hogy az OTP-nek nagyobb céltartalékot kell képeznie Ukrajnában, Oroszországban, Bulgáriában és Romániában, mint amekkorát jelenleg várnak a romló makrokörnyezet miatt.
A különböző lehetőségeket mérlegelve, a legvalószínűbbnek tartott alap szcenáriónkban az OTP nem teljesítő hiteleinek (NPL) aránya a jelenlegi 4,4%-ról 7,4%-ra ugrik jövőre, amely esetben az OTP nettó eredménye 2008-2010 között: 221 milliárd forint (+6% év/év), 131 milliárd forint (-41%) és 149 milliárd forint (+14%).
A legpesszimistább verziónk szerint az NPL ráta 14-15% közé emelkedne, ami mintegy 200 milliárd forintos eredménykiesést jelentene (ez a 2008-as profit 90%-a!). Ebben az esetben az OTP eredménye 20 milliárd forint környékére csökkenne, amivel a Tier-1 rátája 7,7%-ra esne a jelenlegi 10,8%-ról, amely azt jelentené, hogy a banknak tőkét kéne bevonnia.
Összességében arra a következtetésre jutottak a Concorde szakemberei, hogy amíg a forint a devizaválság veszélyének van kitéve és a kötvénypiacunk eladói nyomás alatt áll, addig a részvényárfolyam is nyomott lesz. Azonban nem gondolják, hogy ezeknek a nehéz időknek ne lenne egyszer vége, ezért reálisabbnak tűnik normál makrogazdasági paraméterekkel számolni, ami 5.593 forintos 2009 végi célárat indukál, ajánlásunk marad Felülsúlyozás.
A legpesszimistább szcenáriónkban (ha a jelenlegi kötvényhozamok tartósak maradnak, ami 17,4%-os OTP tőkeköltséget jelent) azonban az alternatív célár már csak 2.211 forint lenne.
Az OTP-részvények árfolyama az utóbbi három hónapban: