3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Ugyan akár egy veszteséges(!) OTP-t is el tudunk képzelni jövőre, azonban jelenleg még egy optimista szcenárióval és egy ennek megfelelő, 5.593 forintos 2009 végi célárral számolunk - olvasható a Concorde szerdán kiadott elemzésében. Az elemzők szerint sok a kockázat az elmúlt hetek árfolyamzuhanása után, a Morgan Stanley pedig egyenesen 600 forintos árfolyamot sem tart elképzelhetetlennek.

Szeptember vége óta 60%-ot esett az OTP ára, amit több okkal is lehet magyarázni. Ezek között nyilván a globális részvénypiaci pánik kívánkozik az élre, de a bankközi finanszírozás összeomlása, majd a magyar makrohelyzettel kapcsolatosan bekövetkező gyors hangulatromlás és ezzel együtt a forint gyengülése, valamint az OTP szinte összes meghatározó piacán romló eszközminőség egyaránt hozzájárult a zuhanáshoz.

AZ OTP teljes hitelállománynak 47%-a deviza alapú, ez az arány Magyarországon 45%, de a forintnál is hányatottabb sorsú hrivnyával sújtott Ukrajnában például 86%. Amennyiben a forint a 300-as szint fölé gyengülne az euróval szemben az OTP tömeges hitelbedőléssel szembesülne belföldön mind a lakossági, mind a vállalati szektorban.


Szintén fennáll annak a veszélye, hogy az OTP-nek nagyobb céltartalékot kell képeznie Ukrajnában, Oroszországban, Bulgáriában és Romániában, mint amekkorát jelenleg várnak a romló makrokörnyezet miatt.

A különböző lehetőségeket mérlegelve, a legvalószínűbbnek tartott alap szcenáriónkban az OTP nem teljesítő hiteleinek (NPL) aránya a jelenlegi 4,4%-ról 7,4%-ra ugrik jövőre, amely esetben az OTP nettó eredménye 2008-2010 között: 221 milliárd forint (+6% év/év), 131 milliárd forint (-41%) és 149 milliárd forint (+14%).

A legpesszimistább verziónk szerint az NPL ráta 14-15% közé emelkedne, ami mintegy 200 milliárd forintos eredménykiesést jelentene (ez a 2008-as profit 90%-a!). Ebben az esetben az OTP eredménye 20 milliárd forint környékére csökkenne, amivel a Tier-1 rátája 7,7%-ra esne a jelenlegi 10,8%-ról, amely azt jelentené, hogy a banknak tőkét kéne bevonnia.

Összességében arra a következtetésre jutottak a Concorde szakemberei, hogy amíg a forint a devizaválság veszélyének van kitéve és a kötvénypiacunk eladói nyomás alatt áll, addig a részvényárfolyam is nyomott lesz. Azonban nem gondolják, hogy ezeknek a nehéz időknek ne lenne egyszer vége, ezért reálisabbnak tűnik normál makrogazdasági paraméterekkel számolni, ami 5.593 forintos 2009 végi célárat indukál, ajánlásunk marad Felülsúlyozás.

A legpesszimistább szcenáriónkban (ha a jelenlegi kötvényhozamok tartósak maradnak, ami 17,4%-os OTP tőkeköltséget jelent) azonban az alternatív célár már csak 2.211 forint lenne.

Az OTP-részvények árfolyama az utóbbi három hónapban:


LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!