Egy százalék körüli csökkenéssel zártak a New York-i értéktőzsdék vezető indexei a keddi kereskedés során, így immár harmadik napja zártak mínuszban a mutatók. A 30 vezető iparvállalat DJIA indexe 0,82 százalékos gyengüléssel 12617 ponton állt. A technológiai részvények Nasdaq Composite mutatója 0,94 százalékkal 2863 pontra süllyedt, az S&P 500-as mutató 0,9 százalékkal 1338 pontra esett.
A tőzsdemutatók vegyesen indítottak, de nem sokkal később már mindegyik vezető index a hétfői záró érték alá került részben a napközben ismertetett, csalódást okozó negyedéves amerikai vállalati eredményekre, továbbá az euróövezetből érkező újabb kedvezőtlen hírekre reagálva.
Eladásra késztette a befektetőket az is, hogy az amerikai jegybank (Fed) richmondi körzetének júliusi feldolgozóipari mutatója zsugorodást jelzett, miután a múlt héten a New York-i és a philadelphiai feldolgozóipari index is csökkent. A hajnalban publikált kínai beszerzési menedzserindex ugyan megnyugtatóan alakult, ám mind az európai, mind az amerikai PMI mutatók a vártnál gyengébbek voltak, ami szintén a bizonytalanságot erősítette.
A hétfői történelmi csúcs után kedden is nőttek a tízéves spanyol kötvényhozamok, és felerősödött az a várakozás, hogy az euróövezet negyedik legnagyobb gazdasága is nemzetközi mentőcsomagra szorul.
Az is szerepet játszott a New York-i tőzsdemutatók gyengülésében kedd estig, hogy a leminősítés lehetőségére utaló negatívra rontotta az eddigi stabilról Németország lehetséges legjobb, "Aaa" szintű kormánykötvény-osztályzatának kilátását a Moody's Investors Service. A hitelminősítő az euróövezeti adósságválság "egyre bizonytalanabb" kimenetelére, a görög eurótagság megszűnésének megnövekedett kockázatára és más valutauniós tagállamok kényszerű külső megsegítésének ugyancsak növekvő lehetőségére hivatkozott.
MTI