Az amerikai sajtóban már javában folyik a kampány a két hónap múlva esedékes elnökválasztás előtt, azonban nem arról szól a vita, mivel lehetne az országot megfelelő irányba terelni, hanem inkább a gyűlölködés került előtérbe - vázolja fel hétfőn kiadott elemzésében a Saxo Bank közgazdásza. Steen Jacobsen elemzése kiemeli, hogy a vezető amerikai sajtótermékek szinte kivétel nélkül felmentést adtak maguknak a tárgyilagosság követelménye alól a kampány idejére. Példaként említi a The New York Times vezércikkét, mely nyíltan gúnyolta a republikánusok jelmondatát, míg a másik oldalon a Fox News gyakran a tényekről is annyira megfeledkezik, hogy azzal már inkább árt az általa támogatott republikánus jelöltnek.
"Szerintem csakis Obamától függ, hogy elveszti-e a választásokat. Romney ugyan félelmetes jelölt, és lehet, hogy az USA-nak pont ilyesvalakire lenne szüksége a reformok véghezviteléhez, ám véleményem szerint az USA még mindig a válság tagadásának szakaszát éli" - hangsúlyozza Jacobsen. Az ő modellje szerint a válságnak három szakasza van: a tagadás, az ellenkezés és végül a felhatalmazás a változásra. A tagadási szakaszt húzta-halasztotta groteszk módon a Fed is a bővítő-színlelő feltételek fenntartásával - teszi hozzá.
A dán bank elemzője úgy véli, hogy a közelgő választásokon két lehetőség áll a szavazók előtt: Romney kap gyenge felhatalmazást a változtatásra, vagy Obama arra, hogy teljes gőzzel tagadjon. Négy évvel ezelőtt éppen a Bush ellen tiltakozók segítették győzelemhez Obamát, aki változást hirdetett, ráadásul olyan változást, amiben hinni lehetett. A gyakorlatban azonban Jacobsen szerint a Bush-féle politika szinte varratmentes folytatása valósult meg, immár 12 éve szakadatlanul a bővítés-színlelés az első számú politikai prioritás.
A „Mi felépítettük!” helyett a republikánusoknak inkább ezt a jelszót kellene használniuk: „Le a makróval, éljen a mikró”! Persze a „makró” itt a kormányzatnak azokat a makropolitikai húzásait jelenti, amelyek örökösen újratermelik a hiányt, és pilótajáték-szerű finanszírozási rendszereket működtetnek - véli a Saxo Bank szakértője.
Steen Jacobsen szerint az egyetlen jó hír, hogy sokkal rosszabb már nem lehet, a következő hat-tizenkét hónapban a növekedés és a tőzsdei árfolyamok valószínűleg ciklikus mélypontra jutnak, az élénkítésben pedig korábban sosem hárult még ekkora szerep egy kormányra sem, mint most.
"Ami a választások kimenetelét illeti, kétségtelenül megérett az idő arra, hogy valaki valódi felhatalmazást kapjon a változtatásra, és arra, hogy elsöpörje az elmúlt több mint egy évtized gyalázatos makropolitikáját, csakhogy a politika és a gazdaság története egyaránt arra figyelmeztet, hogy a változás jóval több idő alatt megy végbe, mint ahogy mi azt szeretnénk, vagy ahogy nekünk szükségünk lenne rá" - emeli ki összegzésében az elemző. Szerinte jó eséllyel Romney még túl korán érkezett, nem érett meg az idő a változásra, ezért az elmúlt négy évben szerinte semmit sem tevő Obamának 70 százalék esélyt ad, hogy hivatalban maradjon.
mfor.hu