Shortolásnak hívjuk ugye azt az ügyletet, amikor kölcsönveszek részvényt (általában a brókercégtől), és azt eladom. Jó esetben az árfolyam esik, és olcsóbban tudom visszavásárolni a részvényt, és megadni a részvénykölcsönt. Tehát a shortoló akkor jár jól, ha az árfolyam esik. Például az ilyen napokon, mint a mostaniak! (Stratégiáimról legközelebb augusztus 11-én, csütörtökön, ingyenes webináriumonkon hallhatsz.)
Mivel amikor a shortoló jól jár, általában nagyon sokan mások rosszul, ezért a shortoló („besszre játszó”) befektetők nem túl népszerűek. Amikor nagyobb zuhanás, válság van a piacokon, a politikusok előszeretettel szidják a shortoló spekulánsokat, és népszerűvé válik a shortolást tiltó, vagy legalább akadályozó intézkedések meghozatala. 2008 őszén, a legutóbbi válság közepette például közel egy hónapig tilos volt körülbelül 800 részvényt shortolni egyáltalán (főleg a pénzügyi szektor részvényeit.)
Az amerikai piacokon először 1938-ban vezettek be a shortolást nehezítő intézkedéseket, egy 1937-es jelentős árfolyamesésre reagálva. Ekkor találták ki az úgynevezett „uptick rule”-t, a „felfele mozulás szabályt”, aminek az a lényege, hogy csak úgy lehetett shortolni, hogy a jelenlegi ár feletti limit megbízást kellett betenni, és ha felment oda az árfolyam, akkor lehetett shortba kerülni. Ezzel elkerülni remélték a csökkenő árfolyamot zuhanásba átvivő nagy mennyiségű egyszerre shortolást, amikor az emberek tolongva licitáltak egymás alá eladási ajánlatokat.
2007-ben az SEC, az Amerikai Tőzsdefelügyelet, megszüntette ezt a szabályt, mert kimutatták, hogy nincs lényegi hatása, viszont a likviditást és a piac hatékonyságát csökkenti. A 2008-as válság, illetve a 2010. május 6-i „flash crash” után viszont ismét fellángolt a „korlátozzuk a shortokat” lelkesedés.
Így néhány hónapja az a szabály, hogy ha egy részvény a megelőző napi záróárhoz képest legalább 10%-ot esik, akkor abban a pillanatban életbe lép arra a részvényre az „uptick rule”, és érvényben marad a következő nap zárásig. (A fenti képen látszik, hogy az Interactive Brokers Trader Workstation programja ezt az állapotot egy kis piros koronggal jelöli a részvény szimbóluma mellett.)
Az örök frontvonalak a shortolás intézményét támogató „hatékony piac” hívők és a „szorítsuk vissza a gonosz spekulánsokat” támogatók között ismét elmozdultak egy kicsit.
De én nagyon kíváncsi vagyok, hogy Ti mit gondoltok erről?
Van-e értelme a shortolást nehezíteni vagy tiltani? És vajon etikus dolog-e shortolni, esésre játszani?
(Itt lejjebb tudtok kommentálni, a fórum hozzászólásban.)