5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Miközben a piaci elemzők 40 milliárd körüli nettó eredményt vártak a magyar olajipari multitól a tavalyi év negyedik negyedévre, a társaság ennek csak 15 százalékát közölte.

Alapos negatív meglepetést okozott a Mol a ma hajnalban közzétett eredményével. Bár a társaság nettó eredménye a 2011-es év utolsó három hónapjával szemben a pozitív tartományba lendült, a közölt 7,7 milliárdos érték alaposan elmarad várt 40 milliárd körül szóródó várakozásoktól. Sőt, ha a speciális tételektől megtisztított eredményt nézzük, akkor a tavalyi pozitív 20,8 milliárddal szemben közel 46 százalékkal romlott a társaság eredményessége.

Pedig a bevételi sor mindössze 4 százalékos visszaesést mutat, a 2011-es 1489,2 milliárd forint után 1427,5-t sikerült az idei évben realizálni. Még a kamatok, adó és amortizáció előtti eredmény, az úgynevezett EBITDA soron is csak minimális, egy százalékos mínuszt közölt a cég, sőt az üzleti eredmény is 182 százalékos pluszt mutat, hiszen 33 milliárdra nőtt az előző évi 11,7-ről. Ha azonban eltekintünk a speciális tételektől, akkor az üzemi eredmény már 23, az újrabeszerzési árakkal becsült tiszta eredmény pedig 13 százalékos mínuszt mutat. Így a speciális tételektől megtisztított egy részvényre jutó háromhavi eredmény 128 forint lett a 2011-es 238 után.

A downstream okozta a negyedéves visszaesést

A társaság speciális tételek nélküli EBITDA-ja több mint 31 százalékot esett  a 2012 júliusa és szeptembere közötti időszakoz képest, miután a finomítói és kiskereskedelmi (Downstream) üzletágban a készlet- és devizás átértékelések 40 milliárd forinttal kedvezőtlenebbül alakultak, mint egy negyedévvel ezelőtt. A tiszta újrabeszerzési árakkal becsült EBITDA előző negyedévhez (2012 q3) viszonyított 9 százalékos visszaeséséért a finomítói és kiskereskedelmi üzletág 21 százalékos visszaesése "felel", ami elsősorban a szezonálisan alacsonyabb benzin-árrésre, az alacsonyabb értékesítési volumenre, illetve kedvezőtlenebb termékösszetételre vezethető vissza.  

A kutatás és kitermelés (Upstream) üzletág speciális tételek nélküli EBITDA-ja az előző negyedév szintje környékén maradt, mivel az enyhén magasabb szénhidrogén termelés és realizált ár pozitív hatásait ellensúlyozta a gyengülő dollár és szezonális okokból magasabb költségszint.

Hiányzik Szíria

2012-ben a MOL-csoport "tiszta" újrabeszerzési árakkal becsült EBITDA-ja 572 Mrd forint lett, 7 százalékkal kevesebb az előző évinél. A társaság közleménye szerint az eredmény pozitív, hiszen 2011-ben a szíriai termelés még 75 milliárd forinttal járult hozzá az eredményhez, 2012-ben viszont nem realizált bevételt az országból. Az Upstream üzletág speciális tételek nélküli EBITDA-ja a szíriai bevételek hiánya miatt 417 milliárd forintra esett vissza, amely az előző évhez képest 14 százalékos  csökkenést jelent. Az eredményt a Szírián kívüli termelés 9 százalékos visszaesése is kedvezőtlenül befolyásolta, mely mögött az öregedő kelet-közép-európai és oroszországi mezők természetes visszaesése állt. Negatívan hatott az eredményre a magyarországi földgázár-szabályozás is. Ezeket a hatásokat csak részben tudta ellensúlyozni a realizált szénhidrogénár 4 százalékos emelkedése és az erősödő dollár.

A feldolgozás és kereskedelem üzletág "tiszta" újrabeszerzési árakkal becsült EBITDA-ja 167 milliárd forintot ért el, mely több, mint kétszerese az előző évi eredménynek. A jó teljesítmény mögött a táguló termék árrések, az erősebb dollár, a javuló termékkihozatal, valamint a referencia időszakhoz képest 150 millió dollár megtakarítást eredményező Új Downstream Program intézkedései állnak. A hatékonyság-javító program első évben elért eredményei kis mértékben meg is haladták az eredeti célkitűzéseket. Ezeket a hatásokat részben ellensúlyozta a szűkebb Brent-Ural jegyzésár különbség, a motorüzemanyagok és petrolkémiai termékek iránt csökkenő kereslet, a növekvő energiaköltségek, az intenzívebb karbantartási tevékenység illetve a Petrolkémai üzletág eredményének 20 milliárd forintos visszaesése.

A gáz midstream üzletág EBITDA-jának 29 százalékos százalékos csökkenése mögött elsősorban a horvátországi gázkereskedelmi tevékenységen elszenvedett növekvő veszteség áll.

A Mol-csoport speciális tételek nélküli EBITDA-ja éves alapon 9 százalékkal csökkent, részben annak hatására, hogy a készlet- és devizás átértékelések összességében kedvezőtlenebbül alakultak az év során, mint 2011-ben. A beruházások és befektetések értéke 2012-ben 291 milliárd volt, amely 6 százalékos növekedésnek felel meg. A beruházások az upstream szegmensben a kelet-közép-európai régióra, Oroszországra és Irak kurdisztáni régiójára, míg a downstream szegmensben elsősorban a karbantartási munkálatokra irányultak.

A társaság 455 milliárd forint működési cash-flow-t realizált, mely 22 százalékkal haladja meg az előző évi szintet. Ennek köszönhetően a Mol nettó eladósodottsága a 2011. végi 28 százalékos szintről 25-re csökkent.

Az egy részvényre jutó eredmény 2012-ben 1702 forint volt az egy évvel korábbi 1769 forint után.  

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!