Tegnapi záróértékéhez képest 1,2 százalékkal, 287,9-ig erősödött a forint az euró ellenében. Utoljára ilyen erős szinteken stabilan szeptember végén járt a hazai fizetőeszközünk. A forint erejét még jobban mutatja, hogy a lengyel zloty és a cseh korona csak minimálisan tudott erősödni.
A forint a svájci frankkal szemben újra 240, míg a dollárral szemben 220 alatt jár.
Ezzel párhuzamosan a BÉT-en is elszabadultak a bikák, a BUX 2 százalékos pluszban áll, az OTP újra 4100 felett jár, 11.28-as 4110-es értéke 4,7 százalékos pluszt jelent.
A magyar eszközök drágulása valószínűleg három okra vezethetők vissza. A tavalyi negyedik negyedéves magyar GDP-növekedés az európai országok teljesítményét lényegesen felülmúlta. Emellett úgy tűnik, sikerült valamiféle egyezségre jutnia a kormánynak a jegybankkal és az MNB kétéves lejáratú fedezett hitellel, új, univerzális jelzáloglevél vásárlási program indítását kezdte meg, amivel ellensúlyozni szeretné a bankok hitelezési képességének elmúlt időszakban megfigyelt gyengülését.
Jót tesz a hangulatnak Cséfalvay Zoltánnak, az NGM stratégiai államtitkárának Bloombergnek adott nyilatkozata, mely szerint a kormány az IMF-megállapodással azt szeretné elérni, hogy 7 százalék alá süllyedjen a hozamszint. Cséfalvay szerint a biztonsági háló megkötését követően hazánknak eurókötvényeket kellene piacra dobnia.
Az államtitkár szerint a február 17-i határidőt követően, mely időpontig hazánknak válaszolni kell az Európai Bizottság kifogásaira, remélhetőleg elcsitulnak a hullámok, és Magyarország a negyedév végére, de legkésőbb az első félévben mindenféleképpen meg fog állapodni az IMF-vel.
Természetesen a 290-es lélektani határ áttörése is segíti a forint szárnyalását.
mfor.hu