3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Tegnap tovább emelkedett az olaj ára Amerikában, a zárás utáni elektromos kereskedés során 135 dollárt is elkértek egy hordó nyersanyagért.

"Újabb rekordot döntött az olajár" - ezt a mondatot az elmúlt hetekben szinte minden reggel leírhattuk, a nyersanyag árfolyama ugyanis megállíthatatlanul száguld. Szinte naponta változnak a lélektani szintek: 120 dollár, 130 dollár, 150 dollár... Tegnap a 135 dolláros határt gyűrte le az árfolyam, egyelőre megjósolni sem lehet, meddig drágulhat az olaj.

Sokan, sokszor elmondták már, hogy az emelkedés elsődleges oka, hogy ugrásszerűen megnőtt a kereslet az olaj iránt, a kitermelés viszont nem követte a keresletnövekedést. Elsősorban Kína és India olajéhsége csillapíthatatlan, mondhatnánk úgy is, hogy akármennyi olajat termelnének ki, ez a két ország mindet felvásárolná. Az elmúlt időszak drágulásához hozzátartoznak a szállítási nehézségek: hol sztrájkok miatt kell ideiglenesen csökkenteni a termelést, hol egy újabb olajvezetéket robbantanak fel. Persze nem szabad megfeledkezni arról sem, hogy az elmúlt hónapokban a dollár jelentősen gyengült a világ többi devizájához képest, ami még tovább drágítja az olajat.

A megoldást egyelőre senki sem látja, az amerikai jegybank tegnap lényegében bejelentette, hogy beáldozza a gazdasági növekedést az infláció megfékezésének. Ezek után pedig már semmi sem menti meg az amerikai gazdaságot a recessziótól.

Egyelőre az elemzők is tanácstalanok az olajárat illetően, senki nem meri megjósolni, meddig emelkedhet, mivel a hasonló jóslatok eddig sem nagyon jöttek be. Ugyanakkor vannak arra utaló jelek, hogy rövidesen visszaeshet az árfolyam, ilyen jelzés például a hosszú távú és a rövid távú olajárak közötti nagy különbség - állítják egyes elemzők. Mások viszont úgy vélekednek, hogy amíg ekkora kereslet lesz az olajra a fejlődő országokból, és amíg olyan kitermelési nehézségekkel kell szembenézni, mint például Nigériában, addig nem várható jelentős árcsökkenés.

Tegnap a kereskedés végén a New York-i árutőzsdén 133,17 dollárba került egy hordó nyersolaj, majd a zárás után az elektronikus kereskedés során már átlépte a 135 dolláros határt is az árfolyam. Az elmúlt napokban az csak növelte az olaj iránti keresletet, hogy Kínában néhány erőműben gázolajat használnak, hogy előállítsák az elektromos áramot, a múlt heti földrengés miatt ugyanis sok helyen megsérült az elektromos hálózat.

Az olajárnak az sem tett jót, hogy az Amerikai Energiahivatal bejelentette, hogy a múlt héten több mint 5 millió hordóval csökkentek a készletek az Egyesült Államokban, miközben az elemzők kismértékű készletnövekedést vártak.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!