2p

Szénkitermelési befektetéseket tervez több ország a magas nyersanyagárak miatt - írja csütörtökön a Dziennik Gazeta Prawna lengyel napilap.

Oroszország már elfogadta az ágazat fejlesztési tervét, Németország az atomenergiát helyettesíti szénnel. Mongólia a világtendencia miatt az évtized nyersanyaghatalmává válhat.

Az orosz miniszterelnök által aláírt tervezet szerint Oroszország, a világ harmadik legnagyobb szénexportőre 2030-ig 93 millió eurót fektet be a szénkitermelésbe.

A régi bányák modernizálásán kívül újakat is épít, például a szibériai Tuvai Köztársaságban, és ezáltal két évtized alatt harmadával növeli a kitermelést, 430 millió tonnára. A nyersanyag egyharmadát exportálja.

A lap hangsúlyozza, hogy a döntésnek komoly következményei vannak az orosz szenet importáló Lengyelország számára. Egy tonna lengyel szén kitermelése 63 euróba kerül, míg Oroszországban 9-16 euróba, ezért várhatóan nőni fog a behozatal.

Elemzők szerint 2025-ig Mongólia 12-szeres GDP-növekedést ér el, egyebek közt az 5 milliárd tonnára becsült nyersanyagkészletnek köszönhetően.

Az orosz és a mongol szenet várhatóan elsősorban Kína fogja importálni, mert gazdag nyersanyagtartaléka becslések szerint 35 éven belül kiapad.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!