EUR/HUF (302,50 – 306,50): A gyenge árfolyamszint, az emelkedő CDS, a külföldi befektetők csökkenő állampapír befektetései óvatosságra késztették az MNB-t, így a már jól megszokott negyedszázalékos vágást láthattuk. Ezzel a lépéssel történelmi mélypontjára, 5 százalékra csökkent a magyar alapkamat.
Az indoklás szerint, a csökkenő infláció és a gyenge növekedés miatt továbbra is van tere a csökkentésnek, de a jövőbeni vágások száma és mértéke, csak a piaci folyamatok figyelembevételével történhet. A forint árfolyama jól fogadta a döntést, és az indoklást a reggeli 306 fölötti szintekről délutánra 303 közelébe erősödött.
A jó hírt azonban árnyalja, hogy a jövőben esetlegesen alkalmazandó monetáris eszközökről továbbra sem lehet részleteket tudni. Mivel már nem követi „sajtáj” a döntést, csak egy közleményt publikál a jegybank, így kérdezni sem lehet erre vonatkozólag. A jövőt tekintve, amíg nem oszlik el teljesen a bizonytalanság, addig maradhatnak a 300 fölötti szintek, de talán a 310 elérése kicsit messzebb került.
EUR/USD (1,2770 – 1,2890): Tovább szenved az euró. A holland pénzügyér nem túl szerencsés (később vissza is vont) nyilatkozata után, már a spanyol miniszterelnök és a francia elnök is próbálták
nyugtatni a kedélyeket. Ugyanakkor egy Európa parlamenti képviselő szerint már dolgoznak egy törvényen, ami a 100 ezer eurónál nagyobb betétek, jövőbeni mentőcsomagokba történő bevonására vonatkozna.
A dollárral szemben egész nap az 1,2850-1,29-es sávban mozgó közös fizetőeszköz, ma reggel újra a gyengülés felé vette az irányt, és tavaly november 21-e óta nem látott 1,2818-as mélypontra süllyedt. Amíg a ciprusi mentőcsomag kapcsán kialakult bizonytalanság nem oszlik, addig a dollárnak állhat a zászló, és ha az 1,28-as szint esetleg elbukna, akkor szabad lehet az út 1,27 felé.
CHF/HUF (248,00 – 252,00): Tegnap délután az erősödő forintnak köszönhetően, már a 248,50-nél is járt az árfolyam. Ma reggel azonban már ismét a 250 körüli szinteken folyik a kereskedés.
mfor.hu