4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Egymilliárd dollárért a Manchester United 30 százalékát értékesítenék a szingapúri tőzsdén a jövő hónapban. Tőzsdei szakértők szerint a részvények árazása meglehetősen drága, a klub abban bízhat csak, hogy a vásárláskor a szurkolók inkább a szívükre hallgatnak, nem az eszükre - olvasható a Bloomberg cikkében.

Már a helyszín kiválasztása sem véletlen

A tervezett tőzsdei bevezetéssel a Manchester Unitedet 3 milliárd dollárra értékelik a tulajdonosok, akik 2005-ban 1,3 milliárd dollárért vették meg a klubot. Az amerikai Glazer-család a hírek szerint az adósság törlesztésére és új játékosok vásárlására fordítaná a befolyó összeget, azonban ezt hivatalosan nem erősítették meg. Szakemberek szerint túlzás, hogy az elmúlt hat évben megduplázódott volna a brit focicsapat értéke, ezért szerintük a most bevezetésre kerülő részvények kifejezetten drágák.

"A magas árazás miatt sokkal inkább az érzelmi kötődés miatt fektetnék a klubba" - mondta a Bloomberg kérdésre David Hu 25 éves pénzügyi elemző, aki tízéves kora óta Manchester-szurkoló. "Izgalmas egy részt birtokolni abból a csapatból, amelyikért ilyen régóta rajong az ember" - tette hozzá. Philip Hall, a New York-i Circle Sports elemzője is úgy véli, hogy egy futballcsapat tőzsdére vezetésekor az átlagosnál kevésbé lehet számítani intézményi befektetők érdeklődésére, sokkal inkább a kisbefektetők dominálnak.

A túlárazással kapcsolatban Stephen Schechter, a Schechter & Co. elnök-vezérigazgatója úgy nyilatkozott a Bloombergnek, hogy szerinte a manchesteri csapat értéke közelebb van a két-, mint a hárommilliárd dollárhoz. A Forbes legértékesebb csapatokat tartalmazó listája szerint 1,86 milliárdot ér a klub.

Pletykák szerint az sem véletlen, hogy a manchesteri csapat éppen Szingapúrban megy tőzsdére, ugyanis a Távol-Keleten van a legtöbb szurkolója. A MU szóvivője ezt a felvetést nem kívánta kommentálni. A klub közlése szerint 330 millió szurkolójuk világrekordnak számít, ebből nagyjából 190 millióan élhetnek Ázsiában. Népszerűségük elsősorban azt követően nőtt jelentősen, hogy az angol Premier League küzdelmeit egyre több országban közvetítik a tévétársaságok. Az új piac a szponzorokon is érezteti hatását: a Manchester United a héten írt alá szerződést a malajziai Mister Potato nevű céggel és a Beeline nevű vietnámi telekommunikációs társasággal.

A Glazer-család az elmúlt hat évben megduplázta a Manchester United bevételeit, melyek így már 300 millió fontot tettek ki az utolsó évben. Ennek ellenére öt év alatt mindössze egyszer volt nyereséges a klub, amikor 80 millió fontért eladták a Real Madridnak a portugál Cristiano Ronaldót. Az ok pedig az egyre magasabbra szökő kamatkiadásokban keresendő, Glazerék ugyanis 2005-ben nagyrészt hitelből vették meg a csapatot, ezeket a hiteleket pedig folyamatosan törleszteni kell. Többek között ezért nem fogadták a brit szurkolók kitörő örömmel az amerikaiak hatalomátvételét, sokan máig azzal vádolják a tulajdonosokat, hogy eladósították kedvenc klubjukat.

Éheznek az angol focira

A Manchester United azért van kedvező helyzetben a távol-keleti piacokon, mert történelme mellett jelene is van, az utóbbi években is rendre az élcsapatok között van - mondta a Bloombergnek Nigel Currie márkamenedzser. "Az ázsiai szurkolókra jellemző, hogy viszonylag gyakran változik kedvenc csapatuk, a Manchester azonban fenn tudta tartani sikerességét" - teszi hozzá.

Nem a manchesteri klub az egyetlen, mely a közelmúltban távol-keleti befektetők kezébe került: Tony Fernandes, az AirAsia elnök-vezérigazgatója a múlt héten vette meg a londoni Queens Park Rangers csapatát. Szerinte most komoly étvágy mutatkozik az angol csapatok iránt a régió befektetőinek körében. "Okos lépés lehet, ha jól megszervezik. Szingapúrban rengeteg a szabad tőke, míg a Manchester Unitednek értékes márkája van a régióban" - mondta Fernandes egy interjúban a rivális klub terveiről.

A szakemberek felhívták a figyelmet arra is, hogy a befektetők hagyományosan óvatosan kezelik a futballklubok részvényeit, hiszen komoly emelkedések ritkán tapasztalhatók, inkább veszteséget könyvelnek el a papírokon. A Bloomberg cikke a német bajnok Borussia Dortmund példáját hozza fel: a csapat részvényeit 2000-ben 11 euróért adták el, ma mindössze 2,4 eurót érnek.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!