Szerda délelőtt erősödést mutatott a forint az előző napi nagy esés után, kora délután 277 alatt volt már az euró árfolyama. A részvénypiacokon is javult a hangulat, a dollár pedig gyengülésnek indult az euró ellenében, így elhárultak az akadályok a forint korrekciója elől.
276,41 forintot kellett adni egy euróért szerdán kora délután a bankközi devizapiacon, ez több mint fél százalékkal alacsonyabb volt a keddi árfolyamnál. A dollárral szemben 189,62-ig kapaszkodott vissza a magyar fizetőeszköz, a svájci frank jegyzése pedig 182,59-nél volt.
Kedden csúnyán odacsaptak a forintnak, hiszen fokozatos gyengüléssel estére 279 környékére emelkedett az euró ára, ami 2,5 százalékos gyengülést jelentett hétfőhöz képest. Ezzel a forint alulteljesítő volt a régióban is, a környező országok devizái nem buktak ekkorát. A forint esése egyébként technikailag is érdekes volt, mivel hónapok óta nem volt példa hasonlóan gyenge árfolyamra, korábban rendre visszafordult 277 körül a magyar deviza.
A tegnapi gyengülés több okra volt visszavezethető: egyrészt a dollár fokozatosan erősödött az euróval szemben, ez tette lejtőre a régió devizáit. A zöldhasú a kedd reggeli 1,4650 körüli szintekről estére 1,45 környékére kapaszkodott az euróval szemben. Szerdán aztán a dollár is korrigált, délután már 1,4570 körül állt az árfolyam.
A másik ok az osztrák bankok háza tájáról érkező bizonytalan hírekben keresendő, ez ugyanis általánosan pesszimista hangulatot okozott az európai részvénypiacokon is. A Fitch nemzetközi hitelminősítő leminősítés veszélyét említette Európa azon bankjaival kapcsolatban, melyeknek jelentős kitettségeik vannak kereskedelmi ingatlanokban. A hitelminősítők egyébként sem tétlenkedtek az utóbbi napokban: a múlt hét végén először a Fitch sorolta vissza Görögország adósságkilátását, majd a S&P tett ugyanígy Mexikó esetében. Emellett utóbbi cég szakemberei Spanyolország és Portugália besorolásának kilátását negatívra változtatták, ami egy esetleges leminősítés előszele szokott lenni.
Az sem tett jót a piaci hangulatnak, hogy Amerikában kedd délután közölték a termelői árindexeket, melyek a vártnál nagyobb emelkedést mutattak. Sok befektető ebből azt a következtetést vonta le, hogy a Fednek lassan az inflációval is meg kell küzdenie, ami a korábban vártnál előbb elhozhatja a kamatemelést. A szerdai ülésen minden bizonnyal még 0,25 százalékon marad az amerikai alapkamat, azonban a jelenlegi adatok arra utalnak, hogy a vártnál előbb elkezdődhet a kamatemelési ciklus.
Az MNB jövő hétfőn tartja idei utolsó kamatdöntő ülését, melyen az elemzők arra számítanak, hogy további 50 bázisponttal 6 százalékra csökken majd a kamat. Mindez annak ellenére várható, hogy novemberben emelkedett az infláció, illetve a forint is gyengébb, mint az utóbbi hónapokban.
Szerdán egyébként a forint mellett a régiós devizák is kapaszkodtak vissza: a lengyel zloty 0,6 százalékos erősödés után 4,1852-nél állt az euróval szemben, míg a cseh korona 0,1 százalékot javított.